Menu Zavřít

Konec exkluzivity

24. 11. 2004
Autor: Euro.cz

Mlynář chce, aby o komunikační páteř veřejné správy firmy soutěžily

Je možné, že Český Telecom přijde o jeden ze svých nejvýznamnějších kontraktů, o výsadní postavení v poskytování služeb orgánům veřejné správy. Ministr informatiky Vladimír Mlynář chce v nejbližší době předložit do vlády materiál směřující k okleštění a následně zřejmě k úplnému zrušení exkluzivity firmy v oblasti poskytování služeb „komunikační infrastruktury informačních systémů veřejné správy“ (KI ISVS). O zakázky při budování komunikační páteře České republiky by tak mohly usilovat i další firmy.

Bez tendru

Kabinet Miloše Zemana přijal 25. července 2001 usnesení, na jehož základě stát (zastoupený tehdy Úřadem pro veřejné informační systémy, od něhož kompetence v roce 2003 převzalo Mlynářovo ministerstvo) uzavřel s Českým Telecomem rámcovou smlouvu o poskytování služeb komunikační infrastruktury. Nepředcházel tomu žádný tendr, firma v té době získala zakázku na základě výjimky v zákoně, která v naléhavých případech kabinetu umožňuje dodavatele zboží či služeb vybrat bez soutěže (tak jako to Zemanův sbor udělal ve stejný čas v případě výstavby dálnice D47 izraelskými investory). Neobešlo se to samozřejmě bez tvrdé kritiky ze strany alternativních operátorů, kteří se těžko mohli smířit s protěžováním dominantní firmy. Kontrakt byl i přesto uzavřen a nabyl účinnosti 23. října 2001. Platnost smlouvy je pět let (s možností opce), vyprší 23. října 2006. Rámcová smlouva je dohodou zastřešující, pod níž je schována řada dílčích kontraktů. Smlouvou byly nadefinovány služby nadresortního charakteru, kterou jsou financovány centrálně. V současné době je podle ministerstva aktuální například projekt „Ústřední evidence podnikatelů - Registr živnostenského podnikání“. Mlynářův úřad usiluje, aby u všech projektů s dobou trvání přesahující platnost a účinnost rámcové smlouvy, se postupovalo „v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek“. Přeloženo do češtiny, aby se řádně soutěžilo.

MM25_AI

Levně a rychle se nepovedlo.

Namítnout lze, že i Zemanova vláda v roce 2001 postupovala v souladu se zákonem, jen si z něj vybrala paragraf, který se jí zrovna hodil. „Je jasné, že nejde odpovědně realizovat projekty, které platnost smlouvy překračují, bez rozhodnutí, co bude dál, a bez včasného zvážení provozních rizik, jež vyplynou z přechodu na nový smluvní vztah,“ sdělila jménem Mlynářova úřadu Petra Zindulková z tiskového oddělení. Materiál do minulého pondělí koloval v meziresortním připomínkovém řízení. Po vyhodnocení a zapracování připomínek má být odeslán do vlády. Ministerstvo informatiky, jako koordinátor projektů, se netají kritickým názorem na dosažené výsledky vzájemné spolupráce s Telecomem. „Cíle deklarovaného v době podpisu rámcové smlouvy - vybudovat díky smlouvě levně a rychle jednotnou komunikační infrastrukturu státu - se nepodařilo dosáhnout,“ uvádí ministerstvo.

Nejdřív analýza, poté rozhodnutí.

Postoj ministerstva má svou logiku, je ale třeba si také položit otázku, čí vinou projekt nepostupuje dle plánu a zda by bylo moudré do budoucna koncept generálního dodavatele zcela opouštět. „Celá státní správa směřuje k centrálnímu nákupu služeb, protože jen tak lze docílit lepších cen. Tohle je zcela proti tomuto trendu, je to návrh, který směřuje ve prospěch partikulárních zájmů informatiků na ministerstvech a dalších státních úřadech. Vždyť je možné vyhlásit novou soutěž, zcela otevřenou, na dodavatele služeb po roce 2006. Nechť je to klidně někdo jiný než Telecom, je ale třeba brát v potaz i bezpečnostní a technologická hlediska. Má nepochybně svůj význam, že informační systémy dnes působí na jednotné platformě,“ říká Vladimír Šiška, bývalý Mlynářův náměstek (dnes působící v Hospodářské komoře ČR), který měl dva roky tuto oblast v popisu práce. Šiška varuje, že věc může mít neblahý vliv na cenu Českého Telecomu v privatizaci. „Vláda chce na jedné straně Telecom co nejvýhodněji prodat a na straně druhé jej takto odstřihne od důležité zakázky. Vždyť do toho firma investovala už asi 1,5 miliardy korun. To, že kontrakt v roce 2006 vyprší a řada dílčích projektů bude kontinuálně pokračovat, se přece vědělo od samého začátku,“ vznáší své námitky. Hlavně mu ale vadí, že usnesení je do vlády připravováno, aniž by tomu předcházela ekonomická, finanční a právní analýza dosavadních výsledků spolupráce s Telecomem. Jak by se mělo postupovat po úplném vypršení smlouvy v roce 2006 chce ministerstvo navrhnout vládě do 30. dubna příštího roku v nové koncepci KI ISVS, tak aby přechodné období po skončení rámcové smlouvy bylo „bezkonfliktní“. Zavazuje se připravit „smluvní a administrativní rámec budoucího řešení“.
Samotný Český Telecom se k dané otázce zatím vyjadřovat nechce, protože prý žádnou oficiální informaci o revizi smluvního vztahu nemá. „My hodláme dále postupovat v souladu se smlouvou a předpokládáme totéž od druhé strany,“ uvedl mluvčí Vladan Crha.

  • Našli jste v článku chybu?