Menu Zavřít

Konec handlu v nedohlednu

11. 6. 2010
Autor: Euro.cz

Perex místo podtitulku

[Perex místo poditulku]
Sedm vyjednávacích skupin, stejný počet okruhů, které je potřeba důkladně prodiskutovat ještě předtím, než vznikne případná koaliční vláda občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných. K té je však zatím daleko, jak ukázala první kola jednání, jež se rozeběhla počátkem června. Průnik předvolebních programů stran hledají zpravidla tříčlenné týmy vyjednavačů obtížně a pomalu. Týdeník EURO přináší souhrn toho nějdůležitějšího, co se v uplynulých dnech událo.

[první okruh]
Nadtitul: Korupce a justice
Titulek: Tendry do naha Podtitulek: Shoda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných je možná, vyjednávači však jsou teprve na začátku

bitcoin_skoleni

K nejcitlivějším bodům programového prohlášení chystané vlády patří protikorupční opatření a zefektivnění justice.
Lidé obeznámení s jednáním se domnívají, že vyjednávači by se mohli shodnout na návrhu zveřejňovat průběh veřejných soutěží na internetu. V minulosti veřejné zakázky snadno získávaly společnosti se skrytým majitelem. Česko přitom patří do malého počtu zemí, které skryté vlastnictví dlouhodobě tolerují. A signály naznačují, že to tak i zůstane. Navzdory tomu by však státní zakázky mohly dostávat jen firmy s jasnou vlastnickou strukturou. „Okolo výběrových řízení vše obnažíme, atmosféra je dělná. Jsme však, jak se ve sněmovně říká, po prvním čtení,“ naráží na možné rozpory v závěrečném jednání jeden z vyjednávačů ODS.
Pokud se udrží relativně smírný trend v jednáních, mohli bychom si v blízké budoucnosti přečíst na webu ucelenou dokumentaci k tendrům včetně dodatků. TOP 09 například navrhuje losování při složení hodnotících komisí z dvojnásobného počtu nominovaných zástupců u zakázek nad 50 milionů korun nebo 30procentní garanci uchazeče o zakázku z vlastních zdrojů. „Na mnoha tématech jsme se rychle shodli. O některých otázkách je třeba dál diskutovat a vyjasnit si vzájemné postoje,“ naznačuje vyjednávačka TOP 09 Vlasta Parkanová, že koaliční jednání dosud určitě nekončí. Ve hře jsou i nezávislé audity průběhu řízení. Mohly by je zadávat kontrolní výbory Poslanecké sněmovny.

Soudci pro politiky

Věci veřejné bazírovaly na vzniku specializovaného protikorupčního soudu, na jehož zřízení se minulý čtvrtek s ODS a TOP 09 shodly. S tím souvisí podobná specializace státních zástupců. Na Slovensku prosadil vznik takových soudů Daniel Lipšic z KDH. Ten Česku radí, aby nezřizovalo jen speciální senáty, ale přímo samostatnou instituci.
Původně tvrdě prosazovaný návrh na vznik institutu agenta provokatéra však už samy VV rozmělnily. Na Slovensku mají s agentem provokatérem zkušenosti, ale nahradil ho po problému s jeho právním ukotvením „jen“ agent. Státem placený člověk totiž nemůže dle slovenských zákonů navádět k přijetí úplatku. Místo agenta provokatéra by proto mohly být v Česku zavedeny testy integrity státních zaměstnanců, o nichž se už v minulosti uvažovalo. „Dohoda o zavedení testů korupční odolnosti má pro nás zásadní význam. Navrhujeme mimo jiné zrušení vrchních soudů. Domníváme se, že v tom bychom se mohli shodnout. Navrhujeme také jmenování soudců na dobu určitou,“ podotýká vyjednavačka VV Karolina Peake.
S obnovou finanční policie navrženou VV však ODS ani TOP 09 nepočítá. Také návrh mecenáše VV Víta Bárty – metropolitní policie ve městech nad sto tisíc obyvatel, sloučení státní a městské policie, vyvedením některých činností mimo policii a strážníky by mohl vzniknout prostor pro soukromé bezpečnostní agentury – zůstává zatím dle posledních zpráv v pozadí.

  • Našli jste v článku chybu?