Další znatelný útlum sektoru přinese příští rok podle ředitelů stavebních firem. Nasvědčují tomu výsledky nové kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala společnost CEEC Research ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, poradci z KPMG a společností Ipsos Tambor. Představitelé odvětví očekávají, že by měl pokles v roce 2011 dosáhnout 6,1 procenta. Situace se příliš nezlepší ani v roce 2012, kdy snad dojde ke stabilizaci, nikoliv však k výraznějšímu růstu.
Hlavní komplikací, s níž se odvětví potýká, je nadále klesající objem stavebních zakázek. Řada firem i domácností v rámci úsporných opatření jako první omezí investice do staveb a oprav. Ještě větším problémem pro stavebnictví je ale fakt, že na stavbách šetří stát: „Stavebnictví dosud žije z již vysoutěžených zakázek dopravní infrastruktury. Po jejich dokončení a zásadním snížení veřejných investic dojde k dalšímu hlubokému propadu stavební produkce v letech 2011 a 2012,“ konstatuje Pavel Pilát, generální ředitel Metrostavu. Podobný názor v průzkumu vyjádřili Martin Kouřil, místopředseda představenstva stavební společnosti CGM Czech, a Vladimír Myšička, výrobní ředitel Skanska CZ.
Srovnání s obdobným průzkumem z letošního července ukazuje, že kapacity stavebních firem nejsou vytíženy méně než před čtyřmi měsíci. Průměrná vytíženost se pohybuje okolo 82 procent, u velkých společností často i výše. Přesto oproti červenci vzrostl podíl velkých stavebních společností, které mají méně zakázek než před rokem. V průměru 46 respondentů ze 100 uvedlo, že má méně zakázek než před dvanácti měsíci.
Průzkum rovněž opět potvrdil, že se stavební firmy potýkají s přebujelou byrokracií. Požadavky státu a úřadů se podle respondentů v porovnání s červencovým šetřením dokonce mírně zvýšily. Ministr obchodu a průmyslu Martin Kocourek přitom zdůrazňuje, že snížení byrokracie je jednou z jeho priorit: „Mým cílem je zrušit každý rok alespoň 30 nadbytečných paragrafů. Zjednoduší to život všem podnikatelům a bezpochyby to podnítí nové zakázky ve stavebnictví,“ uvedl.