Do dvaceti let zanikne dnešní systém důchodového spoření, tvrdí reforma Bezděkovy komise
Reforma penzijního systému představená začátkem června týmem ekonoma Vladimíra Bezděka by mohla zásadně změnit fungování finančních trhů. Předpokládá totiž, že penzijní fondy postupně zaniknou a vzniknou nové důchodové spořitelny. „Provede-li se reforma dle návrhu, který jsme publikovali, vrátíme se v oblasti penzijního připojištění k návrhu zákona o důchodovém spoření z loňského jara. Ten v podstatě znamená, že vedle penzijních fondů dnešního typu vzniknou penzijní spořitelny. A penzijní fondy dnešního typu budou postupně deset až dvacet let zanikat a ukončí svou činnost s průběžným odchodem klientů,“ popisuje Bezděk.
Komplikované a drahé
Šéf Asociace penzijních fondů Jiří Rusnok zdůrazňuje, že půjde o pomalý proces. „Pokud se zvolí varianta transformace penzijních fondů, současné fondy skutečně po dlouhých letech mohou zaniknout. Po nich vzniknou nové penzijní společnosti a jimi spravované účastnické fondy,“ říká Rusnok.
V současné době funguje v Česku deset penzijních fondů. Pokud nakonec bude penzijní reforma dle návrhu Bezděkovy komise provedena, přestane mít tato forma spoření smysl. Lidé totiž budou muset přesunout své prostředky do nových fondů splňujících pravidla daná státem. Už nyní je přitom jasné, že současné penzijní fondy tato pravidla nesplňují. A není prý ani možná jejich změna, která by umožnila pravidla splnit. „Dosavadní koncept počítá s tím, že musejí založit novou společnost. Nenašla se totiž cesta, jak bezbolestně transformovat současné společnosti na model odděleného majetku či více investičních portfolií. Nebylo by to technicky možné, aniž by se změnily smlouvy všech klientů. Bylo by to příliš komplikované a drahé,“ poznamenal Rusnok. Je-li pravděpodobné, že všech deset fondů vytvoří novou penzijní spořitelnu, je dle Rusnoka předčasné odhadovat.
Malá revoluce
Dle ekonomů to však pravděpodobné je. Současný systém penzijních fondů, které v podstatě musejí klientům garantovat zisk anebo aspoň „nulu“, totiž přestává být ekonomomicky atraktivní. Ztrátu, které se za dnešní ekonomické situace nelze vyvarovat ani sebekonzervativnějším investováním, musejí fondy kompenzovat ze svého. To však akcionáři nejsou ochotni dlouhodobě tolerovat. I kdyby současné penzijní fondy mohly fungovat ve třetím pilíři, úbytek klientů způsobený odchodem do povinného systému a nízká ekonomická atraktivita konzervativního modelu nedávají jejich další existenci příliš šanci.
Navíc je evidentní, že zájem investovat prostředky, které si lidé budou muset ukládat na penzi, bude velký. Bezděk doporučuje povinný odvod tří procent, což ročně znamená zhruba 30 miliard korun. „Každý se toho bude chtít zúčastnit. Prostřednictvím této možnosti bude totiž moci generovat obrovský zisk. Pro banky to bude navíc znamenat příliv nových klientů a tedy i cross-sellingu,“ poznamenal ekonom David Marek. Dle něho by tato malá revoluce mohla stejně jako v Polsku rozhýbat finanční trh a pomoci i Burze cenných papírů Praha.
Politici mlží
Politici se shodují, že důchodová reforma je nevyhnutelná, protože současný systém není v důsledku demografického vývoje udržitelný. Přijde-li však v souvislosti s návrhy Bezděkovy komise na konkrétní opatření, omezují se strany vyjednávající o vládě na tvrzení, že jsou otázkou dalších jednání. Bezděk doporučuje snížit pro všechny povinné důchodové pojištění z 28 na 23 procent. Z nich si pak budou muset všichni lidé mladší 40 let vyvést tři procenta na svůj důchodový účet, který bude spravovat Česká správa sociálního zabezpečení. Výpadek povinného pojištění by v rozpočtu měla nahradit sjednocená daň z přidané hodnoty (DPH) ve výši devatenácti procent.
Veřejně se k penzijní reformě dle Bezděka přihlásila pouze TOP 09. Věci veřejné (VV) bez dalších podrobností tvrdí, že pokud jde o důchodovou reformu, vznikající vládní koalice se v návrzích značně shoduje. VV však prý vyžadují i shodu ČSSD. Ta však odmítá zvýšit DPH, neboť by prý na to doplatili lidé s nižšími příjmy a důchodci. V penzijních fondech, které spravují více než dvě stě miliard korun, si aktuálně spoří 4,5 milionu českých občanů.