Menu Zavřít

Konec po dvou letech. Mazánek odchází z čela Národní centrály proti organizovanému zločinu

29. 6. 2018
Autor: čtk

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek končí ve funkci a ke konci července odchází do civilu,

Mazánek centrálu vedl od léta 2016, kdy vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru policie. Podle ČT se Mazánek na odchodu z čela útvaru dohodl s vedením policejního prezidia. Mluvčí NCOZ Iva Knolová nechtěla informaci o Mazánkově odchodu komentovat. „Žádnou oficiální informací k tomu nedisponuji,“ řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Mazánek nastoupil k policii v březnu 1985. Během kariéry trvající 31 let prošel řadou funkcí v základních útvarech převážně ve Středočeském kraji. V roce 1993 byl převelen na Krajský úřad vyšetřování Středočeského kraje, kde se věnoval zejména vyšetřování vražd. Poté vystřídal několik funkcí, mimo jiné funkci náměstka ředitele krajského ředitelství Středočeského kraje pro službu kriminální policie a vyšetřování.

NCOZ vznikla před necelými dvěma lety sloučením policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které kvůli reformě policie hrozilo odchodem z vlády. Tehdejší vedení policie hájilo vznik NCOZ tím, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Mezi nejhlasitější kritiky reformy patřil bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který kvůli tomu od policie odešel.


Lov posledních partyzánů. Babišově čistce stále odolává Beneš

 Andrej Babiš


V loňském roce zabavil NCOZ zločincům majetek za více než 2,6 miliardy korun. Meziročně šlo o pokles zhruba o 3,4 miliardy korun, což Mazánek letos v únoru vysvětloval tím, že stát zlepšil různé kontrolní mechanismy a majetek zabavuje ještě dřív, než se trestný čin stane a případ začne vyšetřovat policie.

Mazánkův odchod z čela NCOZ by byl v letošním roce už několikátou personální změnou ve vedení bezpečnostních sborů. V polovině května byl zproštěn výkonu služby ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) zdůvodnil svůj krok snahou vyšetřit hospodaření tajné služby.

Na konci dubna skončil ve vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín, a to po sporech s premiérem Andrejem Babišem. Ke konci května pak odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který se přesunul na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Pražskou policii v současnosti řídí Jan Ptáček.

MM25_AI

Média také spekulují o chystaném odchodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který by měl zamířit na post velvyslance v Bratislavě. Minulý týden uvedl server Neovlivní.cz, že Tuhého odchod už schválila vláda.

Dále čtěte:

Lež v přímém přenosu: vláda tvrdí, že má vyhazovy úředníků schválené z Bruselu. Nemá

Úřednická čistka. Kabinet zruší 14 sekcí a desítky míst na ministerstvech i na Úřadu vlády

Babiš vyhověl Šlechtové. Po ministrech chce náklady na cesty, poradce i reprezentaci

Babiš: Jsme legitimní vláda, čistky neprovádíme

Makáme i v demisi. Letos se budou měnit daňové zákony, odpadový i horní zákon


  • Našli jste v článku chybu?