Pobaltské republiky zaznamenaly v posledním čtvrtstoletí výrazný pokles počtu obyvatel. Zatímco Litva a Lotyšsko se dále vylidňují, Estonsku se podařilo toto prokletí zlomit. Loni vykázalo přírůstek tří tisíc obyvatel. Porodnost zůstává nízká, ale bohatnoucí země začíná být atraktivní pro ekonomické migranty – nejen z postsovětských zemí.
Opět nás přibývá, hlásí estonský statistický úřad. Jen loni v zemi podle předběžných odhadů přibyly tři tisíce obyvatel a celkové číslo vzrostlo na 1 318 700. Počet zemřelých sice převýšil statistiku narozených o dva tisíce, ale pět tisíc lidí v zemi přibylo díky migraci. Do pobaltské země se vrací část Estonců, která odešla za prací do severní a západní Evropy. Přicházejí však také noví zájemci o život v chladné, ale bohatnoucí zemí.
Podrobná data za loňský rok ještě nejsou k dispozici, ale podle starší zprávy estonského ministerstva vnitra se v letech 2015 a 2016 v zemi usadilo 18 tisíc nových obyvatel. Početně mezi nimi převažují Rusové a Ukrajinci, za nimi následují Finové, Němci a Lotyši. Přistěhovaly se však také stovky osob z exotičtějších zemí – hlavně z Nigérie, Indie a Číny.
Například Kanaďan bangladéšského původu Naeem Taldar si život v estonském hlavním městě Tallinnu pochvaluje. „Tuhle malou, chladnou zemi jsem si zamiloval. Vyplnění daňového přiznání zde v průměru zabere tři minuty. Tři minuty! Místní lidé jsou velmi inovativní – údajně proto, že je tu celou zimu tak chladno a temno, že se nedá dělat nic jiného než pracovat,“ uvedl Taldar na svém blogu.
Žijeme si lépe než Britové. Světové ekonomické fórum seřadilo státy podle inkluze
Estonsko zaznamenalo sešup z počtu 1,57 milionu obyvatel v roce 1990 na 1,314 milionu v roce 2014. Pokles byl tažen hlavně odchodem části ruskojazyčného obyvatelstva, ale také snížením porodnosti v chaotické době po rozpadu Sovětského svazu. Od roku 2015 se podařilo počet obyvatel stabilizovat. To je výsledek, který mohou Litevci a Lotyši jen tiše závidět. Totéž lze říci o výši mezd v Estonsku, které jsou již vyšší než v Česku.
Počet obyvatel Lotyšska se snížil z 2,66 milionu v roce 1990 na současných 1,95 milionu lidí, v případě Litvy se jedná o propad z 3,7 milionu na 2,8 milionu lidí. Zatímco v 90. letech odcházeli pryč hlavně místní Rusové, Ukrajinci a Bělorusové, po vstupu pobaltských zemí do Evropské unie v roce 2004 začal odliv lidí za lépe placenou prací do Británie, Irska, Německa a Skandinávie. Problémem je také nízký počet narozených dětí a stárnoucí populace.
Čtěte také: