Velké komplikace způsobovalo předkupní právo například u prodeje bytů, které chtěl majitel prodat i s garážovým stáním. To totiž bývá v drtivě většině vedeno jako nebytová jednotka spoluvlastněná i ostatními vlastníky v bytovém domě. Majitel tak musel nejprve oslovit všechny spoluvlastníky s nabídkou odkupu spoluvlastnického podílu, mnohdy šlo i o desítky vlastníků, ne každý byl vstřícný nebo v případě cizinců bylo velmi složité a drahé je obesílat.
„Zrušení předkupního práva jednoznačně vítáme, vedlo ke značným průtahům realitních obchodů. Tyto průtahy se týkaly až 40 procent případů na jednotlivých pobočkách v závislosti na tom, jaké typy nemovitostí v jejich nabídce převažují,“ říká oblastní manažer M&M Reality Jan Martina.
Problémy ale vznikaly i jinde než u garáží, například u nebytových prostor, pozemků, příjezdových cest nebo sklepů. Realitky očekávají od července v této souvislosti vlnu prodejů. „Máme desítky klientů, kteří s prodejem své nemovitosti čekali na změnu předkupního práva,“ poznamenal mluvčí RE/MAX Atrium Tomáš Hejda.
Pokud si dva lidé koupí nemovitost a jeden z nich pak bude chtít svou část prodat, nemusí jako prvního oslovit s prodejem svého podílu spoluvlastníka, zde se předkupní právo také ruší. „Zůstává pouze u kupních smluv uzavřených do konce června. Kupující si ho ale mohou zřídit sami ve smlouvě,“ upřesňuje advokát Roman Tomek z kanceláře Sedlakova Legal.