Menu Zavřít

Konec rebelie s nízkou sazbou

28. 4. 2008
Autor: Euro.cz

DANĚ V ROCE 2009 - Spor uvnitř ODS o výši daně pro příští rok je zřejmě u konce. Občanští demokraté i celá koalice by se podle šéfa expertního daňového týmu Michala Doktora mohla shodnout na snížení sazby sociálního pojištění a zachování nynější sazby daně z příjmu. Rebelie Vlastimila Tlustého skončila.

Dlouhodobý daňový rebel, poslanec Vlastimil Tlustý, ustoupil ze svého požadavku snížit pro příští rok sazbu na 12,5 procenta. Na podnikatelském fóru Slovensko-české obchodní komory minulý týden v úterý překvapil prohlášením, že již netrvá na tom, aby sazba daně z příjmu fyzických osob klesla příští rok z 15 na 12,5 procenta. Tuto podmínku si přitom vydobyl loni při schvalování reformního batohu. Spokojí se prý s tím, když o stejnou hodnotu, tedy 2,5 procentního bodu, klesne sazba u sociálního pojistného. Ta dnes činí u zaměstnanců 12,5 procenta.

V zásadě podle Tlustého už není důležité, aby se o 2,5 procentního bodu snížila právě daň z příjmu fyzických osob, nýbrž aby kleslo celkové zdanění práce. To bude splněno i v případě, že dojde ke snížení stávající sazby sociálního pojistného. „Na skutečnou daňovou reformu teprve čekám,“ říká Tlustý.

JAK SE BUDOU SNIŽOVAT ODVODY?

Daně pro rok 2009

• celá koalice chce patrně zachovat sazbu daně z příjmů fyzických osob na úrovni 15 procent,

tedy stejné jako letos, a snížit sazbu u sociálního pojistného

• ODS chce zřejmě snížit sazbu u sociálního pojistného o 2,5 procentního bodu,

tedy na 10 procent, tento názor může převládnout i v celé koalici

  • *Daňové změny, které navrhuje ministr financí Kalousek pro rok 2010 a další
  • *• sjednotit daňový základ pro daň z příjmu a sociální pojistné

• jako jednu z možností vytvořit sloučením daně z příjmu a sociálního pojistného pouze jednu superdaň

• sjednotit místo pro výběr všech přímých odvodů, tedy daně a sociálního a zdravotního pojistného,

a sloučit vše do jednoho daňového formuláře

Šance na podporu celé ODS

Bývalý ministr financí se tím jednoznačně přiklonil k návrhu poslance Michala Doktora, šéfa odborného týmu ODS, který se zabývá reformou daní. Ten navrhuje ponechat pro příští rok daň z příjmů fyzických osob na dnešní úrovni 15 procent a snížit sazbu sociálních odvodů o 2,5 procentního bodu. „Jsem velmi spokojen s tím, co tady slyším, a užívám si to,“ řekl Michal Doktor na podnikatelském fóru v reakci na Tlustého prohlášení.

„Domnívám se, že návrh na snížení sociálního pojistného a zachování stávající sazby daně z příjmů fyzických osob již nyní může získat celkovou podporu ODS a následně i celé koalice,“ říká týdeníku Profit Michal Doktor. Podnikatelské fórum se v Praze konalo jen pár dní před konferencí ODS, na které Doktor podrobně představil svoji koncepci. K jeho návrhu se zřejmě klonili již dříve i další členové expertního týmu, například ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, poslanec Oldřich Vojíř nebo poradce premiéra Martin Kocourek.

Snížení sazby sociálních odvodů upřednostňuje před snížením sazby daně i premiér Mirek Topolánek. „Vláda bude prosazovat v novele zákona o dani z příjmů spíš snížení sociálního zabezpečení než snížení daně z příjmů z 15 na 12,5 procenta,“ prohlásil na počátku dubna. Souhlasí i s argumentem, že snížení pojistného by více pomohlo nižším a středním příjmovým skupinám.

Nicméně jediný, kdo zatím navrhl konkrétní procento snížení pojistné sazby, je ministr financí Miroslav Kalousek. Ten chce, aby se odvody na sociální pojistné snížily o pouhý jeden procentní bod. To považuje Michal Doktor za nedostatečné. Snížení by podle něho mělo být adekvátní původně předpokládanému snižování daně z příjmů o 2,5 procentního bodu.

„Taková daňová úleva je cítit okamžitě a slevy na dani pak už nemají takovou váhu. Toto řešení je rovněž velmi vstřícné zejména k nejnižším příjmovým skupinám a má i mírnější dopad do státního rozpočtu. Na rozdíl od daně z příjmů totiž sociální pojistné platí každý. Včetně lidí s nejnižšími příjmy, neboť pro ty s nejvyššími už nyní platí stropy,“ vysvětluje Doktor. Dopad na snížení příjmů státního rozpočtu odhaduje na necelých 20 miliard korun.

Paroubek: Platil jsem statisíce

Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek na stejném fóru prohlásil, že jeho strana by po případném vítězství ve volbách znovu zavedla progresivní zdanění, a tedy tři různá daňová pásma. Sazba by tak mohla být orientačně třeba na úrovni deseti, dvaceti či třiceti procent hrubé mzdy. „Rovná daň je největší zlo Topolánkových reforem,“ prohlásil Paroubek.

Podle Paroubka sociální demokraté v případě volebního vítězství rovněž zruší koncept takzvané superhrubé mzdy a stejně tak i případné sloučení daně a sociálního pojistného do jedné superdaně. Naopak nebudou znovu zavádět registrační pokladny či minimální daň. „Minimální daň bych já nikdy nezavedl,“ prohlásil Jiří Paroubek. I když dodal: „Byl jsem živnostníkem osm let, a platil jsem stotisícové daně. A přitom živnostníci vedle mě neplatili na dani skoro nic a přitom si jezdili na dovolenou na Seychely“.

Socialisté by prý udrželi stávající míru zdanění a zachovali většinu dosavadních úprav důchodového pojištění, podporovali by sloučení výběru sociálního, zdravotního pojistného a daní do jednoho místa. „Pokud se sociální demokracie vrátí do vlády, bude řešit také dopad zvýšení daně z přidané hodnoty na rodiny s dětmi a důchodce a pracovat na přijetí eura,“ upozornil Paroubek.

Super není nutné

FIN25

S návrhem ministra financí Kalouska na sjednocení daně z příjmu a sazby sociálního pojištění do superdaně příliš nesouhlasí ani Richard Sulík, autor daňové reformy na Slovensku v roce 2004.

Ostatně, ani ministr financí Miroslav Kalousek netrvá sveřepě na zavedení jedné superdaně. Svůj návrh předložil veřejnosti k diskuzi a, jak uvedl v tisku, „má alternativy“. Za důležitý považuje především jeden daňový základ pro všechny přímé odvody na jednom formuláři, který by se odevzdával na jednom místě.

  • Našli jste v článku chybu?