Menu Zavřít

Konec růstu

20. 2. 2009
Autor: Euro.cz

Spotřeba proudu nejvíc klesla v Moravskoslezském kraji

Zájem o elektřinu v Česku poněkud ochabuje. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu. Spotřeba proudu loni sice meziročně stoupla o 1,2 procenta, v posledních třech měsících loňského roku však poptávka po elektřině výrazně klesala. Jen v prosinci se propadla o pět procent. Především kvůli takřka čtrnáctiprocentnímu poklesu poptávky v kategorii velkoobchod, kterou negativně ovlivnil propad průmyslové produkce způsobený ekonomickou krizí.

MORAVSKÉ ZTRÁTY Situace však byla rozdílná kraj po kraji. Jak vyplývá ze statistik Energetického regulačního úřadu, nejdramatičtější propad ve spotřebě elektřiny je v Moravskoslezském kraji. Zde poptávka po proudu meziročně klesla o sedm procent. Loni se v tomto kraji spotřebovalo 10014 gigawatthodin elektřiny, což je v porovnání s rokem 2007 o 720 gigawatthodin méně. Celkový propad nedokázala vyrovnat ani rostoucí poptávka v některých sektorech, především ve stavebnictví, kde spotřeba meziročně vzrostla o 34 procent. A to v souvislosti s budováním nových satelitních městeček a průmyslových zón. Větší meziroční spotřebu si udržel ještě sektor služeb, devět procent, a doprava – tři procenta. V dalších oborech však již došlo k meziročnímu poklesu spotřeby elektřiny. V energetice se poptávka po proudu propadla o patnáct procent, v zemědělství o jedenáct procent a v průmyslu klesla o desetinu. „Nejvýrazněji spotřeba klesla v posledních třech měsících loňského roku. To ukazuje na působení globální finanční a ekonomické krize. U domácností jsou patrné úspory rovnoměrně v celém období a dosáhly výše tří procent,“ upozornil mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča. Spotřeba elektřiny v domácnostech klesla v kraji meziročně o tři procenta. Tu nezpůsobil ani tak dopad ekonomické krize, jako spíš větší investice obyvatel do energetických úspor. Tento trend je ostatně, až na Ústecko, patrný i v dalších krajích.

I PLZEŇSKO ŠETŘÍ Druhým nejpostiženějším krajem, co se týká poklesu spotřeby elektřiny, je s tříprocentním meziročním propadem Plzeňský kraj. V sektoru průmyslu, kde je započteno kromě jiného i stavebnictví a služby, spotřeba meziročně vzrostla o jedno procento. Jenže pouze díky dobrým výkonům v prvním loňském pololetí, od července naopak poptávka po proudu klesala. Z toho se dá vyvodit, že se na západě Čech projevila ekonomická krize dříve než v ostatních regionech. Dle ekonomů je to způsobeno především úzkým propojením oblasti s nejvyspělejší technologicko-průmyslovou oblastí Evropy známou jako „modrý banán“. Ta zahrnuje významné průmyslové podniky od Londýna přes Porúří až po Milán. Dvouprocentní meziroční propad spotřeby elektřiny pak zaznamenaly Královéhradecký, Olomoucký a Liberecký kraj.

MM25_AI

PROTI TRENDŮM Naopak v Ústeckém kraji spotřeba elektřiny meziročně výrazně vzrostla, a to takřka o šest procent. Nejvíce rostla poptávka po proudu v sektoru energetika, o dvanáct procent, a stavebnictví, kde spotřeba vzrostla meziročně o desetinu. Narozdíl od ostatních krajů nezabrala na Ústecku kampaň energetických firem zaměřená na úspory v domácnostech, když poptávka v této kategorii odběratelů meziročně vzrostla o pět procent. O tři procenta vzrostla meziročně poptávka po elektřině i v Praze a Karlovarském a Jihomoravském kraji. Ekonomové ve svých předpovědích pro letošní rok příliš optimističtí nejsou. Předpovídají, že poptávka po elektřině bude v Česku v nejlepším případě stagnovat. V tom horším dokonce poklesne, což by bylo poprvé do roku 2002. V loňském roce klesl i vývoz elektřiny. Zahraniční zákazníci loni odebrali 11,5 TWh. Předloni to bylo 16,2 TWh. Česká republika je jedna z mála evropských zemí, která elektřinu vyváží. Kromě Česka je čistým vývozcem elektřiny v podstatě už jen Francie a Německo.

* TABULKA Vývoj poptávky po elektřině (spotřeba v GWh)
Kraj *2007 *2008* Meziroční změna (v procentech)
Hlavní město Praha * 6250 *6443 *+3 Středočeský kraj*10 356 *10 539* +2 Jihočeský kraj *4 253* 4 237*0 Plzeňský kraj*3609*3483*-3 Karlovarský kraj*3 309*3 417* +3 Ústecký kraj*7 213 *7 621* +6 Liberecký kraj*2 613* 2 548* -2 Královéhradecký kraj*3 583*3 529*-2 Pardubický kraj*3236*3212*-1 Kraj Vysočina*4250*4237*0 Jihomoravský kraj*6139*6315*+3 Olomoucký kraj*3630*3541*-2 Zlínský kraj*2851*2904*+2 Moravskoslezský kraj*10734*10014*-7 Pramen: ERÚ

  • Našli jste v článku chybu?