Menu Zavřít

Konec sporů o loděnici. Francie umožní italské Fincantieri získat kontrolu nad STX

27. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

Francie a Itálie se dohodly na ukončení sporu ohledně vlastnictví francouzských loděnic STX France. Podle dohody Francie umožní italskému výrobci lodí Fincantieri získat kontrolu nad STX, aniž by přímo vlastnila většinu. Oznámil to úřad francouzského prezidenta. Obě země také zváží možnost fúze francouzské vojenské loděnice Naval Group s Fincantieri. Spor o vlastnictví loděnic v Saint-Nazaire zvýšil napětí mezi oběma zeměmi.

Francie letos v červenci rozčílila Itálii, když nařídila dočasné znárodnění STX. Zrušila tak dohodu, v rámci které měla Fincantieri získat většinu v STX. Vyřešení sporu o budoucnosti francouzských loděnic patřilo mezi přední body programu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a italského premiéra Paola Gentiloniho, kteří se dnes sešli v Lyonu.

Fincantieri se v květnu dohodla, že koupí většinu v STX France od zkrachovalé jihokorejské mateřské firmy STX. Francie si však chtěla ponechat v loděnicích většinu ze strategických důvodů a kvůli obavám o pracovní místa.

Podle dohody bude mít francouzská strana v loděnicích podíl 50 procent a italská rovněž 50 procent. Aby mohla Fincantieri získat kontrolu nad STX, půjčí jí Francie podíl ve výši jednoho procenta. Bude mít však právo požadovat podíl zpět, pokud Fincaniteri nebude plnit své závazky týkající se zaměstnanosti, řízení a duševního vlastnictví. Na francouzské straně bude vlastnit podíl 34,34 procenta stát, deset procent bude vlastnit Naval Group, zaměstnanci STX dvě procenta akcií a místní dodavatelé STX 3,66 procenta.


Zrádný svět Emmanuela Microna. Prezident Berlín potřebuje

 Emmanuel Macron


Naval Group navrhuje a vyrábí ponorky a povrchová plavidla. Většinu v ní vlastní stát, podíl 35 procent vlastní francouzská zbrojovka Thales, napsala agentura Reuters.

STX France mimo jiné loni postavila největší výletní loď na světě Harmony of the Seas. Postavila také Queen Mary II a je výrobcem trupů vojenských lodí, včetně letadlových.

FIN25

Francouzsko-italská dohoda přichází den poté, co německá firma Siemens a francouzská Alstom oznámily spojení svých železničních operací, kterým vznikne evropský gigant ve výrobě vlaků. Francouzský prezident také ve svém úterním projevu vyzval k posílení evropského průmyslu, aby se stal lépe konkurenceschopným na mezinárodní úrovni.

Dále čtěte:

Průzkum: Francouzi jsou z Macrona zklamaní

Šéf francouzské armády rezignoval. Nelíbily se mu Macronovy škrty

Macron chce zdražit emise CO2. Cenu elektřiny by to v Německu i Česku vyhnalo o 40 procent


  • Našli jste v článku chybu?