Jak se snaží farmaceutické firmy zavázat lékaře, aby předepisovali „ty správné“ léky, se naplno ukázalo teprve před pár lety. Společnosti hradily účast na konferencích, z nich nebylo příliš patrné, zda jde o dovolenou nebo skutečnou přednášku. Například v lednu 2008 nabídla kanadská farmaceutická společnost Apotex skupině urologů výjezdní zasedání do Keni, spojené se safari. Náklady na každého měly přijít na více než 60 tisíc korun. Poté, co o případu informovala média, firma výjezdní zasedání zrušila a nakonec se konalo na Vysočině.
Ledy ale postupně roztávaly, až přišla Asociace farmaceutických firem s plánem zveřejňovat jména lékařů i náklady, které jejich přednášení stálo. Vyšla tím vstříc etickému kodexu Evropské federace farmaceutických společností. Projekt měl odstartovat letos.
Řadě lékařů se ale nápad nelíbil. Vadilo jim zveřejňování jejich jmen, báli se závisti a zneužívání údajů. Nicméně zdálo se, že jsou proti trendu bezmocní. Z vedení několika nemocnic ale vzešel plán na to, jak alespoň u nich své lékaře ochránit. Tedy alespoň tolik vím od lidí, kteří se v oboru pohybují. Nemocnice jednoduše založí fond, který bude výjezdy na přednášky administrovat a jména odborníků za ním zůstanou skryta. Koneckonců něco podobného měl kdysi jako kompromisní variantu v boji proti farmakorupci nachystané i bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Zatím není jisté, jestli to pravidly Evropské federace farmafirem projde, nicméně nápad je to pozoruhodný. Pravda, k práci lékařů patří i vzdělávání (byť za peníze farmafirem) a ne každý výjezd do New Yorku musí automaticky znamenat víkend plný vycházek a nákupů. Ale proč je v západních zemích běžné, že se údaje zveřejňují? Proč jsme nejlepší jen v kličkách a tajnostech?
Čtěte také:
Farmaceutické firmy zveřejní, kolik platí lékařům
Farmacie a marketing ve světle nové legislativy
Heger chce omezit vliv farmacie na lékaře. Seznam vyvolených léků nebude