EU schválila směrnici o tvrdém postihu ilegálního zaměstnávání
Pracovní vykořisťování je problémem celé EU. Jeho vyřešením si mnoho států podmiňuje otevření pracovního trhu novým zemím unie. Současnou situaci by nyní měla změnit nová směrnice, kterou schválili koncem května ministerští zástupci jednotlivých států.
Případů „novodobého otrokářství“, jak se také tomuto druhu obchodování s lidmi říká, v České republice i v Evropě neustále přibývá. Většinou se týká cizinců ze třetích zemí, často se mu však nevyhnou ani občané členských států EU. Výstupy z konference Prevence a boj proti obchodování s lidmi, která proběhla na počátku června v Plzni, odhadly počet případů ilegálního zaměstnávání cizinců za loňský rok v Česku na desítku případů. Odborníci jsou ale přesvědčeni, že skutečná čísla jsou mnohem vyšší. „Je to podobné jako počty nelegálních migrantů – u nich se také vykazuje několik tisíc ročně, ale znalci i politici hovoří o desítkách až stovkách tisíc. Nízké počty oficiálně odhaleného pracovního vykořisťování souvisí s tím, že pro cizince není efektivní se bránit a spolupracovat s policií,“ říká Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). V Česku se dle něj rozmohl nekalý byznys se zahraničními pracovníky do obrovských rozměrů. Důvodem byl tlak investorsko-zaměstnavatelské lobby na přísun levné dělnické pracovní síly.
Odpovědnost ponese stát i zaměstnavatel
Nová směrnice stanovuje tvrdé postihy firem, které pracovníky nelegálně zaměstnají, a státům ukládá jasné povinnosti. Přikazuje zemím zaručit nelegálnímu pracovníkovi vyplácení všech závazků zaměstnavatelem (nevyplacené mzdy, nedoplatky na zdravotním a důchodovém zabezpečení). Zaměstnavatel zase bude muset při nástupu cizince kontrolovat platnost jeho pobytu a jeho nástup oznámit úřadům. Stane se tedy za svého zaměstnance více zodpovědným. „Nebude se moci zbavit závazku pouze tím, že si pracovníka zapůjčí. Sankcionováni mohou být i pracovní agentury,“ upozorňuje Schroth. Postihy se liší dle závažnosti. Od pokuty přes uhrazení repatriace cizince do země původu, vyloučení z veřejných zakázek, odsouzení za trestný čin až po zavření firmy.
Novou direktivu vítají i někteří zaměstnavatelé a pracovní agentury zaměstnávající cizince legálně. „Současný systém umožňuje mnohým agenturám fungovat za hranicí etických pravidel a často i za hranicí zákona, aniž by jim hrozily nějaké sankce,“ potvrzuje Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka agentury Manpower. Sama za největší přínos směrnice považuje společnou zodpovědnost pracovní agentury i firmy, která si pracovníka zapůjčí. „To dnes chybí a velmi to komplikuje odhalování porušování zákona. Zaměstnavatel není motivován sledovat, zda jsou zajištěna práva lidí, kteří u něj přes agenturu pracují,“ uvedla pro týdeník EURO Rezlerová, která oceňuje i zavedení funkčního systému kontrol. „Nyní nemají státní orgány ani kapacitu, ani legislativní podporu pro účinné kontroly a sankce,“ domnívá se Rezlerová. Státy budou povinny zařídit a poté i uskutečnit inspekce a pravidelně jejich výsledky reportovat Evropské komisi.
Odborníci se sice shodují, že ilegální zaměstnávání není možné zcela vymýtit, ale nelze tento jev podceňovat či tolerovat. „Nejen že má negativní vliv na fungování pracovního trhu, nelegální zaměstnávání cizinců je navíc provázáno s organizovanou nelegální migrací, obchodováním s lidmi a s organizovaným zločinem obecně,“ upozorňuje Schroth. Navíc lze předpokládat, že obchodování s lidmi za účelem nucené práce kvůli ekonomické krizi dál poroste.
Problém ilegálních zaměstnanců a imigrantů nemohou řešit jen jednotlivé státy, je nezbytné ho řešit na evropské úrovni. Jednotlivé vlády však mají rozdílné priority, což ztěžuje vyjednávání o konkrétních pravidlech. O uvedené směrnici jedná EU velmi dlouho, původně měla začít platit koncem tohoto roku, ale vejde v platnost zřejmě až roku 2011.
Více na: www.euro.cz