Církev v Rusku je blízce navázána na Vladimira Putina i na armádu. Svěcení jaderných ponorek nebo dalekonosných raket je běžnou praxí. Kritici propojení církve s armádou upozorňují na to, že kněží zastali roli politických komisařů, kteří za sovětské éry měli šířit komunistickou ideologii mezi vojáky. To by se s novými stanovami mohlo změnit. Na jednání o jejich možné změně upozornila agentura Reuters.
V návrhu stojí, že by měla skončit praxe svěcení zbraní, které mohou zabít „neomezené množství lidí“. „Žehnání vojenským zbraním nepatří mezi tradice pravoslavné církve,“ uvádí se v dokumentu. O nových stanovách bude možné debatovat až do prvního června. Do diskuze se může zapojit i veřejnost, informovala církev.
Esej: 20 let Vladimira Putina
Nad novými stanovami se poprvé začalo debatovat už loni. Biskup Savva Tutunov z moskevského patriarchátu prohlásil, že je možné požehnat vojákovi ve službě vlasti, ne však samotným zbraním. „Na konci obřadu je požehnána i jeho zbraň – protože je s ním propojena… Ze stejné logiky vyplývá, že zbraním hromadného ničení by žehnáno být nemělo,“ argumentoval Tutunov.
S tím nesouhlasí vlivný kněz Vsevolod Chaplin, který listu Vzglyad řekl, že jaderné zbraně jsou strážními anděly Ruska a jsou nezbytné k ochránění pravoslavné společnosti. „Jedinou ochranou Ruska před zotročením ze strany Západu jsou jaderné zbraně,“ uvedl Chaplin.
Putin již dříve označil jaderné zbraně a pravoslavnou církev jako dvojici základních částí ruské domácí i zahraniční bezpečnosti, připomíná web Christianity Today. „Agresor by měl vědět, že pomsta je nevyhnutelná, že bude zničen. Zatímco my bychom se stali oběťmi jejich agrese a jako mučedníci šli do nebe - oni prostě skončí mrtví, protože nebudou mít ani čas na pokání,“ uvedl ruský prezident.