Český Telecom uzavírá smlouvy s dalšími společnostmiU vysokorychlostního internetu se očekává zájem zhruba osmdesáti tisíc zákazníků.Minulý týden ohlásilo několik firem brzké spuštění vysokorychlostního internetu po telefonních linkách (ADSL - Asymetric Digital Subscriber Line).
Český Telecom uzavírá smlouvy s dalšími společnostmi
U vysokorychlostního internetu se očekává zájem zhruba osmdesáti tisíc zákazníků.
Minulý týden ohlásilo několik firem brzké spuštění vysokorychlostního internetu po telefonních linkách (ADSL - Asymetric Digital Subscriber Line). Znamená to, že jejich zákazníci budou moci být ve většině případů zhruba do měsíce připojeni na internet neustále. Všechny firmy budou zatím tuto službu poskytovat za paušální cenu okolo patnácti set korun za měsíc. Do této částky se vejde velkoobchodní cena, kterou si účtuje monopolní Český Telecom (989 korun), jejich vlastní marže a pronájem modemu (okolo 150 korun). Ještě před čtrnácti dny odhadoval Telecom, že maloobchodní cena služby bude o tři sta korun dražší. Do uzávěrky tohoto listu bylo známo, že smlouvy o propojení a obchodních podmínkách uzavřely s Telecomem internetoví provideři SkyNet, Dial Telecom, IPEX a BroadNet. K nim se připojili telefonní operátoři GTS Czech a Aliatel. S Českým Telecomem se dohodl na podmínkách poskytování vysokorychlostního internetu ADSL také jeden z největších tuzemských poskytovatelů internetového připojení Czech On Line (COL). Podle mluvčí COL Lenky Horákové však jde jen o omezenou verzi služby a kontrakt proto bude během několika měsíců nahrazen novou smlouvou s nabídkou na propojení a další služby s přidanou hodnotou. Ceny a nabídku služeb chce COL představit začátkem března. „Uzavření dohod o poskytování širokopásmových služeb je výsledkem intenzivních a velice konstruktivních jednání, která probíhají již od první poloviny ledna a při nichž jsme se snažili najít optimální podobu vzájemné spolupráce,“ uvedl viceprezident pro služby velkoprodeje Českého Telecomu Pavel Jiroušek. Tento idylický pohled na věc ovšem nesdílí alternativní operátor Aliatel. Ten podepsanou smlouvu nepovažuje podle oficiálního prohlášení za velkoobchodní nabídku, k jejímuž sestavení vyzval Telecom Český telekomunikační úřad. Smlouvu prý podepsal pouze v zájmu zachování vlastní konkurenceschopnosti. „Z tohoto důvodu chápeme vyjednané podmínky pouze jako začátek budoucí nabídky širokopásmových služeb v České republice,“ uvedl ředitel pro strategii firmy Aliatel Petr Štajner.
Technologie byla připravena již před rokem
Telecom provozuje téměř čtyři miliony telefonních stanic a chtěl jejich uživatelům nabídnout vysokorychlostní internet již před rokem. Český telekomunikační úřad mu to ovšem kvůli monopolistickým praktikám zakázal a nařídil, aby umožnil tuto službu nabízet i jiným obchodním subjektům souběžně s ním. Úřad tak zakročil ve prospěch zákazníků a vpustil konkurenci do tohoto sektoru telekomunikačního trhu. Jde totiž o velký byznys. Všeobecně se očekává, že o vysokorychlostní internet placený paušálem by mohlo mít zájem nejméně osmdesát tisíc zákazníků. O dohodu s Telecomem proto projevila zájem řada dalších firem, mezi nimi například společnosti Contactel, Czech On Line, České Radiokomunikace, Český bezdrát, Globe Internet, Internet.cz, Inway, Netway, Nextra, PragoNet, SpiNet, Telcel, Tele 2 a Tiscali. „Od nové služby si slibujeme především rozšíření naší dosavadní nabídky a efektivní oslovení těch zákazníků, kteří rychlé domácí nebo firemní připojení k internetu považují za nutnost,“ říká obchodní a marketingový ředitel IPEX Pavel Píštěk.
Kabel proti telefonu
Tak zvaný vysokorychlostní internet je založen na technologii ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - asymetrická digitální účastnická linka), která umožňuje překročit technické omezení běžné telefonní linky, jejíž přenosová rychlost je nejvýše 56 kilobitů dat za vteřinu. ADSL v České republice tak přenáší data rychlostí 192 kb/s při stahování do počítače (download) a 64 kb/s při přenášení dat z počítače do sítě (upload). Technologii ADSL stále konkuruje kabelová televize, která umožňuje přenášet data do počítače stejnou rychlostí a z něho dokonce dvojnásobnou. Ceny jsou při tom vyrovnané. Absolutně nejvýhodnější internet za paušální cenu nabízí domácnostem společnost poskytující kabelovou televizi UPC, u které za připojení s parametry 128/96 kb/s zaplatí uživatelé měsíčně jen 1080 korun. UPC ovšem nedovoluje využívat tuto službu pro podnikání. Podnikatelským subjektům nabízí připojení o rychlosti 192/128 kb/s za tři tisíce korun měsíčně.
Některé příklady levného nepřetržitého připojení k internetu
Společnost Program Rychlost Cena Kč/měsíc Připojení
Telecom ISDN i-nonstop 64 kb/s 159 + 0,15 až 1,35 Kč/min telefonní linka
UPC Mistral Business 192 kb/s 3000 kabelová televize
UPC Mistral Home 128 kb/s 1080 kabelová televize
SkyNet Sky ADSL Home 192 kb/s 1547 telefonní linka
IPEX ADSL 192 kb/s 1498 telefonní linka
Poznámka: UPC Mistral Home není určen pro podnikatelské subjekty, poplatky za Telecom ISDN se počítají ve třech pásmech: ve špičce, mimo špičku a v noci.
PRAMEN: FIREMNÍ NABÍDKY
Počítač pro provoz ADSL
Položka Popis
Operační systém Microsoft Windows 95/98 nebo 2000/NT 4.0
(musí být k dispozici instalační médium)
Síťová karta Ethernet 10Base/T nebo 10/100Base/T
CD mechanika standardní
Pevný disk volné místo 30 MB
Procesor Pentium 100 MHz a vyšší
Prohlížeč Internet Explorer 3.0 a vyšší
(nebo jiný ekvivalentní)
Paměť RAM minimálně 16 MB, doporučeno 32 MB
PRAMEN: ČESKÝ TELECOM
Firmy i domácnosti si mohou vybírat ze stále širšího vějíře nabídek připojení k internetu.
ILUSTRAČNÍ FOTO: AP