BASILEJ (FT, Welt) – Obrat švýcarského farmaceutického koncernu Roche loni stoupl o čtyři procenta na 28,7 miliardy franků (CHF) a provozní zisk o jedenáct procent. Avšak o koncernu se píše, že má vážné potíže, zejména v divizi léčiv. Tak vážné, že byl minulý týden náhle odvolán finanční ředitel Anton Affentranger. Stalo se tak jediný den po úterní zprávě, že dvacet procent akcií Roche se ocitlo v rukou hlavního rivala – společnosti Novartis, jež rovněž sídlí v Basileji.
Čtyřiačtyřicetiletý Affentranger byl ve funkci teprve čtyři měsíce a jeho odchod investory šokoval. Platí totiž za velmi dobrého manažera, který získal zkušenosti v peněžním ústavu UBS a poté jako výkonný ředitel soukromé ženevské banky Lombard Odier. Nyní podle britského listu Financial Times zesílily spekulace o neshodách ve vedení Roche. Ví se o tom, že šéf představenstva a výkonný ředitel Franz Humer a Affentranger se nemohli shodnout na tom, jak závažné potíže Roche jsou. Pohled dnes už bývalého finančního ředitele byl prý pesimističtější.
Nejvíce se rozšířila verze, že Affentranger musel odejít, neboť nedokázal zabránit akcionáři Martinu Ebnerovi v prodeji jeho dvacetiprocentního balíku akcií s hlasovacím právem konkurenční firmě Novartis. Ta za jednu akcii zaplatila 151 CHF, přibližně o pět procent více, než činila tržní cena. „Mezi odchodem finančního ředitele a touto transakcí není žádná souvislost, dušuje se šéf Roche Humer.
Firma Novartis, jak informuje německý list Welt, koupila 32 milionů akcií celkem za 4,8 miliardy švýcarských franků. „Jde o dlouhodobou investici se strategickým zaměřením, sdělil šéf Novartisu Daniel Vasella. Popřel však zprávy, že tato akvizice otevírá cestu k úplnému spojení rivalů. V tom jsou zdrženliví také analytici, kteří jinak vstup Novartisu do Roche vítají. Hlavní akcionáři – zakladatelské rodiny Hoffmannových a Oeri–Hoffmannových, jimž patří celkem 50,1 procenta akcií – by se spojením nesouhlasili, prohlašují analytici.