Menu Zavřít

KONKURSNÍ SPRÁVCE NAHRADÍ SOUDKA

3. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Největší akcionář plzeňské Škody je v konkursu

NERo je v konkursu a Řím v podobě plzeňské Škody snad nelehne popelem. Takové naděje jsou spojovány s rozhodnutím Krajského soudu v Plzni z minulého úterka. Majitel NERo Lubomír Soudek tak už nemůže k 22,7 procenta škodo váckých akcií, které jsou majetkem této zbankrotované společnosti. To však neznamená, že se dokořán otevřely dosud Soudkem blokované dveře k restrukturalizaci Škody. Vedení Škody dokonce nyní velmi znejistělo, v podniku panují obavy z toho, jak se bude situace vyvíjet dál.

Soud vyhlásil konkurs kvůli 110 milionům korun, které NERo dluží Konsolidační bance, finančnímu úřadu a samotné Škodě Plzeň. Iniciátorem soudního jednání byla podle informací týdeníku EURO Konsolidační banka, která pohledávku vůči Soudkovi získala při převodu nedobytných úvěrů z Komerční banky v rámci jejího ozdravování.

Vahou akcií Škody, které drží firma NERo, Soudek na srpnové i říjnové valné hromadě fakticky zablokoval snížení základního jmění Škody. Požadoval totiž, aby akcie od jeho firmy stát odkoupil, a to za cenu značně vyšší než tržní. Po srpnové valné hromadě, kde ostatní akcionáři při hlasování o snížení akciového kapitálu poprvé ztroskotali, se rozběhla jednání, jejichž výsledkem byl návrh ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra. Ten dodal do vlády materiál, podle něhož měla Konsolidační banka odkoupit Soudkův podíl za tři sta milionů korun. Vláda na takový požadavek výpaln ého nepřistoupila a smetla návrh ze stolu. Sám Grégr později mluvil o částce okolo dvou set milionů, což by se trochu blížilo hodnotě akcií na burze. To však nebylo Soudkovi dost, a tak ztroskotal i druhý pokus. Další mimořádná valná hromada 11. října sice schválila plán finanční restrukturalizace, jehož součástí má být i snížení základního jmění, ale skutečné finální rozhodnutí má padnout opět až na nové mimořádné valné hromadě.

Nikdo však dosud neví, jak na ní bude hlasovat Petr Šikoš, nucený správce firmy NERo. Ze zákona musí chránit věřitele NERo, a nikoli Škody Plzeň, a hlasovat pro snížení hodnoty akcií se zdá být v rozporu se zákonem. Na škodováckých věřite lích nyní je, aby Šikoše přesvědčili, že akcie zbankrotované Škody budou mít ještě menší hodnotu než akcie po snížení a opětovném naředění jmění kapitalizací pohledávek. I když ho přesvědčí, vystaví se žalobám od Soudka, který nepochybně bude d ál velmi úporně hájit své zájmy. Variantou je i odkup akcií, který by mohla navrhnout Konsolidační banka. Ta se k takovým krokům zatím nechce vyjadřovat. Nicméně i k odkupu bude potřeba souhlas dalších věřitelů NERo. Mezi nimi je pravděpodobně i Investiční a Poš tovní banka, která zatím v případě finanční restrukturalizace Škody zastávala postoje blízké Soudkovi. Mluvčí IPB Barbora Tachecí však prohlašuje, že se v souladu s Konsolidační bankou i IPB domnívá, že konkurs na NERo přispěje k ;dohodě akcionářů a věřitelů Škody Plzeň. Taková dohoda je nezbytná k odvrácení konkursu strojírenského gigantu.

Zdá se, že IPB dosáhla již svého. V srpnu navrhované snížení akciového kapitálu o devadesát procent bylo do října redukováno na sedmdesát pět procent, což je výsledek tlaku IPB, která jako významný akcionář tvrdí, že takové snížení je k p okrytí minulých ztrát dostatečné a z pochopitelných důvodů nechce znehodnocovat svůj majetkový podíl více, než je nezbytně nutné. Zda však bude znít hlas všech zúčastněných bank stále jednotně, není zcela jisté. Podle informací týdeníku EURO i nadále probíhají velmi intenzivní jednání o dalším postupu věřitelů ve firmě.

Bezpochyby věřitelé mají nyní další práci navíc. Přitom program finanční restrukturalizace, o nějž se jedná, je už druhým plánem na záchranu Škody a její rozprodej zahraničním investorům. První zpracovala poradenská firma Ernst & Young už na jaře letošního roku. Podle jejích představ mělo být ustaveno sdružení akcionářů a věřitelů, které by vzniklo vkladem pohledávek i akcií rozčleněných do tři kategorií v podobě zajištěná pohledávka, částečně zajištěná pohledávka a nezajištěná pohledávka. Akcie měly mít stejnou váhu jako nezajištěné pohledávky. Sdružení by pak kontrolovalo firmu a rozprodávalo její jednotlivé očištěné části. Zapojení akcionářů mělo zabránit práv ě sporům se Soudkem. Ten se však i k tomuto vstřícnému postupu stavěl odmítavě.

WT100

V létě nastoupila na místo poradce firma PriceWaterhouseCoopers, která preferovala postup začínající snížením základního jmění, tedy vytěsnění původních vlastníků, a narazila také na odpor Soudka.

Dnes je situace velmi složitá. Od září sice běží rozdělování koncernu na jednotlivé dceřiné akciovky, které by měly být po očištění od složitě provázaných závazků nabízeny zahraničním investorům. Pokud však nedojde k dohodě věřitelů a snížení základního jmění, nelze se vyhnout konkursu. Všechny nyní prováděné organizační kroky při věcné restrukturalizaci se potom stanou neplatnými a jen obtížně půjde zachránit konkurenceschopné provozy, o něž je stále poměrně slušný zájem.

  • Našli jste v článku chybu?