Jan Přerovský
Role státu před vstupem České republiky do Evropské unie, alespoň co se týká informačních systémů, byla malá a přišla pozdě. „Kdybychom takto řídili firmu, tak si všichni nabijeme a možná i skončíme,“ říká ředitel softwarové společnosti LCS Jan Přerovský. Týdeník EURO s ním hovořil nejen o nástrahách vstupu země do EU, ale i o konsolidaci softwarového trhu či ekonomickém žití výrobců informačních systémů.
EURO: Vaše společnost byla v rámci IT oboru jednou z firem, které hlasitě upozorňovaly na možné komplikace funkčnosti informačních systémů po vstupu Česka do EU. Jak nakonec integrace dopadla? PŘEROVSKÝ: Vezmu-li naši firmu jako podnikatelskou entitu, tak se nejednalo o žádné závažné věci, nestalo se nic dramatického, i když to stálo hodně práce a úsilí. Vše proběhlo hladce asi i proto, že jsme se na tento krok připravovali více než dva roky. Měli jsme založený eurotým, skupinku složenou z analytiků, legislativců a vývojářů, kteří připravovali naše produkty pro vstup do unie. Od ledna jsme také v rámci svých internetových stránek spustili poradnu, původně plánovanou pro naše zákazníky, pak jsme ale zjistili, že mezi tazateli byli i pracovníci konkurenčních firem. Mám pocit, že co se týká osvěty, jsme trochu suplovali roli státu, protože často se zákazníci ptali, jak bude která věc fungovat nejenom v rámci informačního systému, ale i legislativně.
EURO: Nevadilo vám pozdní schválení některých klíčových zákonů? PŘEROVSKÝ: Rychlost legislativních procesů je věc, která nám jako výrobci informačních systémů nadělala dost vrásek. To, že změn bude hodně, jsme čekali, tušili jsme i jakého typu, ale jak to proběhne fakticky, to jsme nevěděli. Zákony se schvalovaly na poslední chvíli, dva měsíce před vstupem, klasický, typický český přístup k problému, i když jsem čekal, že při takové akci to bude řešeno trochu jinak. Osobně se „těším“, až bude Česká republika zavádět euro. Pokud to bude podobně hektické, může nás to všechny stát poměrně hodně peněz. Z toho všeho mi vychází, že role státu, co se týká vstupu do Evropské unie, byla pozdní a malá. Úředníci se snažili situaci napravovat různými poradnami, ale ty se uskutečňovaly až v květnu a červnu. Kdybychom takto řídili firmu, tak si všichni moc nabijeme a ta společnost by dost možná skončila.
EURO: Jak se na vstup do unie připravovali vaši zákazníci? PŘEROVSKÝ: Soudě podle vytíženosti našich informačních telefonních linek začala spousta zákazníků, především menších a středních firem, řešit Evropskou unii až 2. května. Největší nápor na call centru jsme zaznamenali od půlky dubna do začátku prázdnin, nárůsty konzultací rostly den ode dne. Na třech infolinkách se v té době průměrně prohovořilo 24 hodin čistého času denně. Větší firmy se na unii připravovaly obezřetněji, řada z nich měla v rozpočtu pro letošní rok vyčleněné peníze na integraci. Všeobecně se dá říci, že větší společnosti byly připravené lépe a dříve.
EURO: Máte informace od zákazníků, zda se objem vykazovaných statistických údajů a dat nějak výrazně změnil po vstupu Česka do unie? PŘEROVSKÝ: Žádné dramatické změny v tom nevidím, je to zhruba na stejné úrovni jako předtím. Zásadně se však situace změní ve chvíli, kdy naši zákazníci začnou využívat možnosti elektronického styku se státní správou. V rámci portálu veřejné správy již mohou uživatelé našich systémů LCS Helios komunikovat s Českou správou sociálního zabezpečení.
EURO: V segmentu informačních systémů pro střední a malé firmy začíná přituhovat. Kdy podle vás přijde očekávaná konsolidace trhu? PŘEROVSKÝ: Stále tvrdím, že konsolidace je fajn, když jsme u toho a konsolidujeme do vlastních rukou. Snažíme se být v tomto ohledu aktivní, před čtyřmi lety jsme koupili našeho konkurenta, společnosti Softprofes, letos jsme převzali bázi zákazníků od firmy Insoft, která dělala podobný byznys jako my a rozhodla se skončit. Na českém trhu jsou stovky firem, které se zabývají vývojem informačních systémů, a to podle mne není možné. Pokud chce producent zvládnout požadavky na aktuálnost a solidní funkcionalitu, stojí to docela dost peněz. Jinými slovy, finanční náročnost tohoto oboru a konkurence je poměrně velká. V okamžiku, kdy je potřeba investovat do technologií a legislativy, jsou firmy, které tlak finančně neunesou. My se nebráníme společnému podnikání s některou z nich, ani kapitálovému vstupu LCS do jiné konkurenční společnosti.
EURO: Máte nastaveno vnitrofiremní kritérium, od kolika prodaných licencí či uživatelů daného informačního systému je vývoj produktu ziskový? PŘEROVSKÝ: V softwarovém byznysu je důležitá především hodnota firmy, konkrétně jaké má zákazníky a potenciál dalších výnosů, ne jaký má aktuální zisk. Měříme jednotlivé zakázky, víme, kolik investujeme do vývoje a jaké má mít firma výnosy. Nefunguje to tak, že bychom nějaký systém vyvíjeli, poté ten proces zastavili a řekli si, že z tohoto vývoje musíme tři roky žít, abychom se mohli pustit do nové verze. Ten proces je kontinuální, peníze do vývoje musí plynout neustále, a stejně tak musí investice přinášet zisk.