Menu Zavřít

Konsolidace, nebo život v ohrožení

8. 12. 2006
Autor: Euro.cz

GTS Novera může do roka spustit nového mobilního operátora

Stalo se již téměř tradicí, že některý z hráčů na českém trhu fixních operátorů připraví svým zákazníkům a konkurentům předvánoční překvapení v podobě akvizice, fúze či jiné zásadní změny. Zatímco v předchozích dvou letech byla hlavním pozornost soustředěna na společnost GTS Novera, jež spolkla konkurenty Aliatel, Contactel, Nextra a Telenor Networks, letošním primát bezpochyby drží firma Radiokomunikace. V první polovině letošního roku koupila českou pobočku operátora Tele2 a na konci listopadu změnila majitele. Nizozemské konsorcium Bivideon totiž prodalo Radiokomunikace za více než 33 miliard korun skupině investorů kolem investiční banky Lehman Brothers.

Koupili i část T-Mobilu.

První zmínky o připravovaném prodeji Radiokomunikací se objevily již v polovině září, transakci však popíral management operátora i Bivideon. Když byl uzavřený obchod před několika týdny ohlášen, nešokovala samotná informace o prodeji takovým způsobem jako prodejní cena Radiokomunikací. Objem transakce totiž dosáhl téměř 1,2 miliardy eur, tedy asi 33,6 miliardy korun. To je o tři miliardy korun více, než kolik zaplatila loni v dubnu světová mobilní jednička Vodafone za nejmladšího mobilního operátora na českém trhu, Oskar. Že by pevné linky a přenos radio-televizního signálu, čemuž se Radiokomunikace rovněž věnují, vynášely více než stále rostoucí mobilní trh? I kdyby tomu tak bylo, je pravděpodobné, že konsorcium nových vlastníků vstoupilo do Radiokomunikací především právě kvůli mobilům. Firma totiž vlastní téměř 40procentní podíl v české pobočce mobilního operátora T-Mobile, který má více než 4,8 milionu zákazníků.

Očekávaná konsolidace.

Když na jaře roku 2003 hodnotil týdeník EURO situaci na trhu alternativních fixních operátorů, hovořil David Stádník, tehdejší šéf Českého telekomunikačního úřadu, o nutnosti konsolidace odvětví s tím, že by zkvalitnila konkurenci na trhu. V podobném duchu se vyjadřovali i manažeři zainteresovaných operátorů. „Předpokládám, že na trhu budou působit dva alternativní provozovatelé s celostátní působností a vedle nich řada menších, působících v regionech nebo obsluhujících specifické tržní segmenty,“ tvrdil tehdy Michal Čupa, generální ředitel Contactelu.
Během tří let na jeho slova téměř došlo. Z „velké alternativní osmičky“, tedy společností Aliatel, Contactel, Czech On Line, České radiokomunikace, GTS, Nextra, Tele2 a Tiscali, vydržely na trhu čtyři firmy, přičemž o prodeji české pobočky Tiscali se v posledních měsících hovoří stále častěji a intenzivněji. „Žádný telekomunikační operátor na českém trhu nemůže prohlásit, že se nestane předmětem prodeje v blízké či vzdálenější budoucnosti,” uvedla PR manažerka Tiscali Michaela Tichá.

Vysoké marže.

Gabriel Berdár, někdejší ředitel Českého Telecomu, tvrdí, že konsolidace trhu byla nevyhnutelná. „Většina alternativních operátorů si v minulosti žila nad poměry, přestože jenom přeprodávali služby Telecomu bez dalších služeb či přidané hodnoty. Jenže marže byly Českým telekomunikačním úřadem, tedy regulátorem trhu, nastaveny příliš vysoko a realita - po uvolnění trhu - řadu operátorů zaskočila,“ řekl Berdár týdeníku EURO.
Ještě před dvěma lety působilo na českém telekomunikačním trhu více než tři sta firem, dnes jich je zhruba polovina. I to je pro Českou republiku příliš, shodují se manažeři z oboru. “Konsolidace trhu nutně musí pokračovat dál. Komu se rychle nepodaří být součástí většího celku, jeho pozice na trhu bude silně ohrožena,” říká Jiří Nykodým, šéf české pobočky společnosti Alcatel a bývalý obchodní ředitel operátora Telenor Networks. „Rozvoj infrastruktury je nákladný, přičemž velké zakázky jsou již vyzobané a lukrativní klienti rozebraní. Budoucností jsou konvergovaná řešení z oborů telekomunikací a informačních technologií a zejména propojení pevných linek s mobilními službami,“ tvrdí Berdár.

bitcoin_skoleni

Do mobilů!

Právě do segmentu mobilních telefonů se v horizontu jednoho roku chystá vstoupit společnost GTS Novera, dvojka českého trhu fixních linek. Operátor se letos po akvizicích čtyř významných konkurentů soustředil zejména na integraci získaných firem a restrukturalizaci sítě. „Letošní rok byl obdobím pracovního nasazení, chtěli jsme si především udělat pořádek uvnitř firmy a připravit se na budoucnost,“ vysvětluje Milan Rusnák, šéf GTS Novera. Připouští, že spojení Eurotelu s Českým Telecomem do firmy Telefónica O2 a především konvergence mobilních a fixních služeb může pro jeho firmu znamenat hrozbu. „Propojení těchto dvou operátorů je opravdová konvergence v reálu, ne na papíře, jako dřív. Musíme na to reagovat, protože pokud nám v této fázi něco uteče, budeme pozice těžko dohánět,“ řekl Rusnák týdeníku EURO. I proto se GTS Novera snaží domluvit s některým ze zbývajících mobilních operátorů na pronájmu části sítě, kde by provozovala takzvaného virtuálního mobilního operátora. „Je to hodně živý proces, trh telekomunikací, i těch mobilních, se v poslední době hodně mění. Je nám jasné, že žádný z operátorů s námi nepůjde do partnerství, pokud si nebude jist, že mu to přinese užitek. Vím, co bychom chtěli, tuším, co by chtěli oni. Představy jsou dost odlišné. Trh se ale vyvíjí, budeme donuceni se na nějakém kompromisu dohodnout. Pokud něco neuděláme, bude pozdě,“ tvrdí Rusnák.

Ve vlastním?

Operátor navíc stále zvažuje, že by alespoň část infrastruktury pro svého mobilního operátora, jenž ponese jméno Novera Mobile, vybudoval sám na technologii CDMA. „Není to zavržená varianta, je ale nutné spočítat byznysplán, stanovit rizika takovéto investice. Variant je několik, věřím, že v příštím roce se alespoň v jedné z nich podaří průlom a začneme na něčem pracovat,“ doufá Rusnák. Dobu, kterou by si vyžádalo vybudování virtuálního mobilního operátora, odhaduje na šest měsíců až rok od podepsání dohody. „Na konci příštího roku bychom mohli začít nabízet mobilní služby,“ připouští. Že se dohoda s mobilními operátory nebude rodit lehce, potvrzuje i Gabriel Berdár. „V minulosti jsme v Českém Telecomu usilovali o vytvoření virtuálního operátora, což je běžná praxe v západní Evropě, ale lobbing lokálních operátorů je obrovský. V mobilním byznysu se točí velké peníze a nevidím velkou šanci pro narušení oligopolu operátorů,“ soudí Berdár. V podobném duchu hovoří i Přemysl Klíma, Berdárův předchůdce v ředitelské pozici Telecomu. „V mobilech na rozdíl od pevných linek nemají operátoři povinnost se dohodnout na pronájmu sítě či přeprodeji služby. Na českém mobilním trhu panuje jakási skrytá skupinová dominance. A protože na dohodu musejí být vždy dva, moc šancí pro ni nevidím,“ uzavírá Klíma.

  • Našli jste v článku chybu?