Menu Zavřít

Konsolidační proces ještě neskončil

1. 3. 2005
Autor: Euro.cz

Evropská společnost Arcelor spadla na druhé místo...

FIN25

Domněnka, že Guy Dollé, intelektuálně založený výkonný ředitel největšího evropského výrobce oceli společnostiArcelor, by mohl mít ohledně Lakshmiho N. Mittala smíšené pocity, by pravděpodobně nebyla od věci. Koneckonců, když Mittal minulý podzim ohlásil, že koupí International Steel Group Inc. (ISG), společnost se sídlem ve Spojených státech, a tak vytvoří největší ocelářskou společnost na světě, odsoudil tento investor narozený v Indii firmu Guye Dollého ke druhému místu. Guy Dollé však Mitallovi tleskal. „Nutnost jít kupředu a konsolidovat se je pro ocelářský průmysl pozitivním signálem,“ řekl, „v nadcházejících letech budeme v ocelářství svědky urychlujících se fúzí a akvizicí.“
Dollé je přesvědčen, že Arcelor bude mezi několika ocelářskými titány, kteří vlnu konsolidace přežijí. Tato lucemburská společnost se zrodila ze spojení tří největších evropských producentů – společností Usinor ve Francii, Arbed v Lucembursku a Aceralia ve Španělsku - v roce 2002. Dohromady představují hodnotu deseti miliard dolarů. Guy Dollé, zkušený vedoucí pracovník společnosti Usinor, se při fúzi stal výkonným ředitelem a nyní hodlá pokračovat v konsolidačním procesu v Asii a v Severní Americe. Zdá se, že má dokonce v úmyslu uzavřít obchod se společnostmi U. S. Steel (X ) nebo Nucor (NUE ). Někteří analytici se domnívají, že může uspět. „Mittal a Arcelor budou mít v procesu konsolidace nepochybně vedoucí roli,“ říká Peter F. Marcus, společník pověřený řízením ve World Steel Dynamics Inc.
Lepší tržní podmínky urychlují tempo fúzí a akvizicí. Po několikaletém klesání se ceny oceli začaly ve druhé polovině roku 2003 zvyšovat a od té doby na vyšší úrovni zůstávají. Jejich vliv na příjmy byl výrazný. V roce 2004 čistý zisk vyskočil o 800 %, na 3,04 miliardy dolarů při tržbách ve výši 39,9 miliardy dolarů. Vzhledem k takto povzbudivým výsledkům se nyní akcie společnosti Arcelor obchodují za 24 dolarů, což představuje 50procentní nárůst v hodnotě oproti dvanáctiměsíčnímu minimu v loňském květnu. Poptávka v Číně, která je hlavním příčinou růstu, by se v letošním roce měla zvýšit o jedenáct procent na 290 milionů tun, tedy na 29 procent celosvětového trhu. Firma Arcelor dokázala o 20 až 50 procent navýšit objemy v ročních kontraktech s producenty automobilů a obalů na rok 2005. Guy Dollé bude tuto silnou finanční pozici potřebovat, pokud bude opravdu chtít zdvojnásobit velikost Arceloru a konkurovat komukoli bude třeba. Mnozí analytici jsou přesvědčení, že v nejbližších letech se toto fragmentované průmyslové odvětví zkonsoliduje do čtyř až šesti celosvětových gigantů, z nichž každý bude mít výrobní kapacitu 80 až 100 milionů tun. Mittal vyprodukoval podle odhadů v roce 2004 58 milionů tun. Jeho produkce tedy byla zhruba o šestnáct procent vyšší než výrobní objemy společnosti Arcelor. Arcelor nyní podniká kroky, kterými chce růst Mittalovy skupiny zachytit. Protože kontroluje 30 až 35 procent evropského trhu, nemůže dále růst ve svém domácím regionu, ale zároveň mu chybí větší přítomnost ve Spojených státech a v Asii. Nedávné převzetí brazilské společnosti Companhia Siderúrgica de Tubarão však evropskou firmu vyneslo na první místo v Latinské Americe. Kromě toho je tato akvizice náznakem, že Arcelor učiní nabídku společnosti Erdemir, největšímu výrobci oceli v Turecku, který má být privatizován během letošního roku. V Japonsku společnost Arcelor podepsala spolupráci s Nippon Steel v oblasti výzkumu a vývoje.
Guy Dollé přiznává, že ve Spojených státech, které představují druhý největší trh po Číně, je nyní na lovu. Nový závod postavený na zelené louce však nepřichází v úvahu: „Akvizice, spolupráce s partnerskými společnostmi nebo fúze jsou způsoby, jak dál.“ Načasování odpovídá hodnotě akcií společnosti Arcelor, její silné rozvaze a slabému dolaru. Mezi hlavními kandidáty je několik hráčů na severoamerickém trhu, které analytici považují za příliš malé, aby mohli uspět jednotlivě a mezi něž patří AK Steel (AKS), Dofasco, Schnitzer Steel Industries (SCHN) a Steel Dynamics (STLD). V úvahu připadají i větší obchody. Nucor ani U. S. Steel, největší účastníci na americkém trhu, se svým celosvětovým zastoupením v současnosti Mitallově skupině nemohou rovnat, jak zdůrazňuje Mary V. O´Connorová, analytička New York´s Locker Associates. Přátelské propojení by těmto společnostem usnadnilo přežití. „Guy Dollé svou pověstí pravděpodobně přiláká partnery se zájmem o fúzi, kteří budou přesvědčeni, že v této věci může uspět,“ dodává Peter F. Marcus z World Steel Dynamics Inc. Dollé pak sám přiznává, že ocelářství je obor podléhající cyklickému vývoji a že útlum v poptávce je nevyhnutelný. Stejně jako Lakshmi N. Mittal Guy Dollé spoléhá na to, že v důsledku konsolidace producenti oceli, kteří dosud měli sklony k nadměrné produkci, ačkoli ceny klesaly, budou tentokrát zdrženliví. „Je lepší omezit výrobu, a tak zabránit cenovým pádům,“ říká Guy Dollé, který věří, že s velikostí půjde ruku v roce i nový smysl pro disciplínu.

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

  • Našli jste v článku chybu?