Mezi hlavní mýty doprovázející budování sítí 5G patří tvrzení, že sítě páté generace mohou potlačit imunitní systém nebo že viry mohou komunikovat prostřednictvím rádiových vln. Žádná z těchto teorií není podložena důkazy. Jak uvádí časopis dTest, spojovat neionizující záření sítě 5G s koronavirem není v souladu s ověřenými fakty. Huawei je lídrem v oblasti technologií 5G, a proto vnímáme, že je naší povinností proti těmto mýtům bojovat.
Rádiové signály známe již více než 100 let
Na frekvencích, které se chystají na přenos 5G, ještě donedávna běžel mnohem silnější televizní signál. Televizní vysílání už všichni dobře známe a televize jsou s námi od 30. let 20. století. A TV vysílání se nikdo nebojí. Mobilní telefony a vysílače přenášejí rádiové signály při frekvencích výrazně nižších, než jsou frekvence rentgenového či ultrafialového záření. Ty jsou naopak dostatečně silné, aby poškodily lidské buňky a DNA, a jsou klasifikovány jako ionizující záření. Spodní pásma spektra, která zahrnují vše od AM rádia přes mobilní telefony až po mikrovlnné trouby, jsou naopak kategorizována jako neionizující záření a nepoškozují přímo DNA. Pravidla a normy určené legislativou k ochraně zdraví před případnými účinky elektromagnetického pole jsou striktně nastaveny jak na úrovni Evropské unie, tak i samotné České republiky a zahrnují nejnovější technologie včetně sítí 5G.
Tyto informace byly známy již dávno předtím, než se všudypřítomné mobilní připojení stalo samozřejmostí pro miliardy lidí po celém světě. Vědecké studie stále přinášejí uklidňující výsledky a přední instituce, jako jsou americký Úřad pro kontrolu potravin a léků a Federální komunikační komise, potvrzují, že používání mobilních telefonů má naprosto minimální či vůbec žádné dopady na lidské zdraví vzhledem k již existujícím bezpečnostním limitům. Stejně se k situaci staví i WHO, která prohlásila, že neexistuje žádná studie, jež by potvrdila negativní následky na lidský organismus po vystavení bezdrátové technologii.
Sítě páté generace nemají vliv na zdraví a nešíří koronavirus
Technologie 5G je souborem vylepšení mobilních rádiových a síťových technologií.
Ty mohou razantně zvýšit rychlost stahování a snížit přenosovou latenci v síti v porovnání se současnou technologií 4G. Vzhledem k tomu, že je technologie 5G budována na základě znalosti mobilních technologií 2G, 3G a 4G, její evoluce je velmi dobře chápána a kontrolována.
To ostatně potvrzuje i Český telekomunikační úřad. ČTÚ vysvětluje, že na stejných kmitočtech, které budou v rámci aukce plánované na druhé pololetí 2020 alokovány pro sítě 5G, bylo po dlouhá desetiletí přenášeno TV vysílání z vysílačů o výkonech řádově vyšších, než jaké mohou dosahovat základnové stanice 5G.
Žádný vliv tohoto vysílání na lidské zdraví nebyl popsán.
Od nástupu prvních bezdrátových sítí před třiceti lety dosud nedošlo k celosvětové pandemii nemoci, která by byla z fyziologického hlediska nevysvětlitelná a bylo by možné ji přičíst všudypřítomnému používání mobilních telefonů fungujících na kterékoli frekvenci. To samozřejmě neznamená, že můžeme upustit od pečlivého zkoumání dopadů nových technologií na lidské zdraví či nových způsobů využití rádiových vln. Všechny dosud provedené studie však potvrzují, že spojitost 5G sítí s šířením virů či s jinými dopady na lidské zdraví a životní prostředí jsou zcela nepodložené. Jediným zásadním vlivem mobilních sítí zůstává, že velmi rychle šíří data a informace včetně těch nepravdivých a škodlivých, jakými jsou třeba fake news o 5G. •