Menu Zavřít

Kontrola agentur: 110 subjektů zprostředkovalo práci bez povolení

13. 3. 2017
Autor: Lucie Pařízková/Empresa Media/Profimedia.cz

Na skryté agenturní zaměstnávání se loni ve druhém pololetí zaměřila inspekce práce. Při mimořádné kontrolní akci provedla 296 kontrol. Odhalila zprostředkování práce bez potřebných povolení u 110 subjektů. Inspektoři kontroly dělali většinou spolu s cizineckou policií. Našli celkem 187 lidí, kteří neměli potřebná povolení.

„Ve čtyřech případech se jednalo o občany České republiky, další čtyři byli z EU, 179 pocházelo ze třetích zemí,“ upřesnil mluvčí ministerstva práce Petr Habáň. Podle něj loni inspekce kvůli zprostředkování zaměstnání bez povolení uložila 81 pokut za celkem 8,6 milionu korun.

Podle ministerstva práce agentury ze zemí EU mohou v Česku zaměstnání zprostředkovávat jen „dočasně a ojediněle“, musí to oznámit úřadu práce. „Dočasností se rozumí, pokud zprostředkování zaměstnání bude poskytnuto jedenkrát a na dobu nepřesahující 12 kalendářních měsíců,“ uvedlo ministerstvo. Povolení nepotřebuje člověk, kterého do cizí země vysílá zaměstnavatel „v rámci poskytování služeb“. Pracovník pro něj pořád pracuje, dostává od něj mzdu a v původní zemi si hradí i sociální pojištění. Stačit by mělo povolení k pobytu z vysílacího státu.

„Z praxe inspektorátů práce vyplývá, že se v těchto případech ve skutečnosti nejedná o vyslání zaměstnance, ale o výkon práce pro zaměstnavatele v Česku,“ uvedl Habáň. Pokud podle něj při vyslání „o poskytování služeb“ nejde, pak cizinci ze zemí mimo EU potřebují povolení.


Legálních zaměstnanců z ciziny přibylo. Čtěte:

Cizinců v Česku pracuje přes 320 tisíc, třetina dělá nekvalifikované činnosti

ilustrační foto (Dominik Bachůrek, E15)

Vysílaný pracovník musí u vysílací firmy pracovat aspoň měsíc a hradit si sociální odvody. To, že se na něj vztahují předpisy původní země, dokládá příslušným potvrzením na mezinárodním formuláři. Člověk má smlouvu jen s podnikem, který ho do ciziny poslal. Jen tato firma také může pracovní poměr s vyslaným zaměstnancem ukončit.

O tom, že zahraniční agentury v Česku načerno zaměstnávají cizince, loni v prosinci při své návštěvě pražského inspektorátu práce mluvil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zmínil zejména polské agentury, které do Česka přivážejí ukrajinské síly.

Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU. České firmy si stěžují na nedostatek pracovníků, žádají síly z ciziny. Kritizují složité a zdlouhavé vyřizování. Asociace pracovních agentur (APA) dnes uvedla, že čeští zaměstnavatelé kvůli tomu často sahají po řešení na hraně zákona. Využívají střetu a nejasného výkladu pravidel o zaměstnávání a pobytu cizinců. Člen výboru APA René Kuchár Českému rozhlasu řekl, že Ukrajinců s polským vízem jsou v Česku desítky tisíc.

MM25_AI

Minulý týden cizinecká policie ve skladech e-shopu Rohlik.cz zadržela 85 lidí, zatím rozhodla o vyhoštění 74 z nich. Podle policejního mluvčího Tomáše Hulana měli pracovníci vízum, s nímž se mohou po tři měsíce pohybovat po EU jako turisté, nemohou s ním ale pracovat. Podle e-shopu to byli agenturní pracovníci, ne zaměstnanci firmy.

Kdo vybírá Vietnamce mířící do Česka? Mafie a překupníci. Čtěte:

Vietnamce tu nechceme aneb Imigrační systém počesku

V roce 1981 přijelo do Vilémova u Šluknova 51 Vietnamek, které se naučily obsluhovat tkalcovské stroje

  • Našli jste v článku chybu?