Menu Zavřít

Kontrola tajných služeb má být v rukou opozice, shodly se KDU-ČSL a ODS

26. 10. 2017
Autor: Profimedia.cz

KDU-ČSL a ODS se shodly na tom, že by sněmovní komise pro kontrolu tajných služeb měla vést opozice. Občanští demokraté se také vyslovili pro to, aby se nezvyšoval počet výborů ve Sněmovně. Lidovci po dnešním jednání s ODS zváží, zda na předsedu Sněmovny podpoří Radka Vondráčka (ANO) nebo Petra Fialu (ODS). Občanští demokraté budou uvažovat o návrhu KDU-ČSL, aby každá sněmovní strana měla aspoň jednoho předsedu výboru.

„Jsme ve shodě s tím, aby komise pro kontrolu tajných služeb byly v rukou opozice. Považujeme to za zásadní, protože to je pro nás nástroj zachování demokracie v České republice,“ řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle lidovců by měl být zástupce opozice i v čele bezpečnostního výboru.

„Shodli jsme se na tom, že komise, které kontrolují tajné služby, by měly být vedeny zástupci opozice,“ potvrdil předseda ODS Fiala.

Okamura podle ANO může být místopředsedou Sněmovny
„Principiálně chceme ctít systém poměrného zastoupení, z tohoto pohledu volební výsledek SPD odpovídá tomu, aby měli člověka ve vedení Sněmovny,“ řekl šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Jaký to bude kandidát, to už je na zodpovědnosti SPD, dodal kandidát ANO na šéfa dolní komory Radek Vondráček. „Nebudeme zasahovat do vnitřního jednání, takže bude-li jejich kandidátem pak Okamura, tak to bude pan Okamura,“ konstatoval.

ODS také uvedla, že nechce zvyšovat počet výborů ve Sněmovně. „Já jsem přesvědčený, že těch 18 výborů je dostatečný počet. Pokud přijde někdo s nápadem, že to rozšíříme, a ten nápad bude dobře odůvodněný, tak to určitě budeme diskutovat. V této chvíli nevidím žádný důvod,“ řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Hnutí ANO dříve navrhlo vytvoření výborů pro e-government a pro sport, podle Stanjury by ale mohly fungovat spíš jako podvýbory při hospodářském a školském výboru.


Nereálné snění. Rakousko odmítá Babišovu vizi sbližování s Visegrádem

Andrej Babiš je za hranicemi znám jako


Stanjura také řekl, že ODS je připravena mít svého zástupce v čele jakéhokoli výboru. Nechtěl mluvit o tom, co by strana považovala za prioritu. Na jednání s lidovci ODS také mluvila o jejich návrhu na to, aby každá ze sněmovních stran měla aspoň jednoho předsedu výboru, občanští demokraté budou o věci uvažovat.


Vše o povolebním vývoji čtěte v rubrice Volby 2017


Lidovečtí představitelé dnes neřekli, zda podpoří do čela Sněmovny Vondráčka nebo Fialu. „My to budeme projednávat. Jak pan Fiala, tak pan Vondráček jsou určitě dobrá jména,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

FIN25

Fiala je rovněž připraven na spolupráci s KDU-ČSL ve Sněmovně. „My budeme spolupracovat ve věcech, kde máme programovou shodu. Takové určitě najdeme. O tom, jak intenzivní bude ta spolupráce, o tom se ještě budeme bavit,“ řekl. Hlubší integraci stran od politického středu napravo, kterou navrhoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ale prosazovat nechtěl. „Není teď potřeba nějak horečně spěchat s jakousi integrací pravice,“ řekl.

Přečtěte si také:

Vysoký cíl ODS. Občanští demokraté chtějí pro Fialu post předsedy Sněmovny

Hnutí ANO chce upravit jednací řád Sněmovny, přestávky i přednostní práva

Komentář: Největší změna od roku 1989: Češi chtějí nový stát


  • Našli jste v článku chybu?