Vedení úřadu spolupracovalo s někdejší Nejvyšší státní zástupkyní Renátou Veseckou, bývalým místopředsedou Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou, nebo společností E-Centrum, která patří mediálnímu byznysmenovi Michalu Voráčkovi. Za práci jim úřad platil měsíční paušály.
„Podivné věci jsem předal kontrolnímu odboru. A když to přišlo divné i jim, zamysleli jsme se, jestli bychom neměli některé finanční prostředky vymáhat zpět. Nenašli jsme od nich plnění, tak se tážeme, jestli proběhlo,“ tvrdí Závodský. Policie podle něj začala případ řešit pravděpodobně sama.
Poradenství...
Vesecká a Kučera radili náměstkovi Jaroslavu Strouhalovi od roku 2011. E-Centrum pak od roku 2005 šéfovi úřadu Vaňkovi. Vaňka kroky policie překvapily, šlo o poradenství v závažných kauzách, Mostecké uhelné společnosti a Diag Human.
Závodský mezitím Vaňkovi napsal dopis, ve kterém po něm vyžaduje vyplatit 7,3 miliónu korun za poradenství zpět. „Odpověděl jsem mu, že tyhle záležitosti se řešily v týmu, a že se to vyplatilo. Úřad byl často označován za zločince. Díky konzultacím jsme zachránili miliardové majetky,“ vysvětluje.
Konzultanti úřadu podle svých slov problém s dokládáním své práce nemají. Renáta Vesecká ale upozornila, že je dosud vázána mlčenlivostí. „Pokud budu požádán, podám vysvětlení,“ uvedl Kučera. „Šlo o citlivé případy, ve kterých úřad a potažmo český stát, čelili silné mediální kampani. Byl jsem osloven jako člověk, který zakládal řadu médií a má spousty kontaktů. Při vysvětlování špatně pochopených věcí jsme sehráli významnou úlohu, která napomohla státu zachránit miliardy, možná až desítky miliard. Plnění můžeme doložit,“ říká majitel společnosti E-Centrum a mediální guru Michal Voráček.
Sěděli jsme tam soboty neděle
„Oni za ty peníze odvedli daleko víc. Seděli jsme na tom soboty neděle. Já jsem si dal závazek, že už Diag Human nedostane ani halíř, protože to je podvod. A potřeboval jsem někoho, kdo úřad podrží v médiích,“ vysvětluje dále Vaněk. Podle něj šlo vysoce důvěrné informace, takže konzultace kvůli riziku úniku k protistranám probíhaly často ústně. Podobně byla proto formulována i smlouva. Jako důvěrná.
Ondřej Závodský ale trvá na svém. „Oslovili jsme je. Všichni nám svorně odepisují, že plnění bylo, ale momentálně není k dispozici a někam se nám schovalo,“ rozporuje argumenty Vaňka a bývalých poradců. O tom, zda případ skončí u soudu, rozhodne dozorující státní zástupce.
Čtěte také:
Babišovy čistky nekončí. Ministerstvo opustí šéf majetkového úřadu
ÚZSVM vybírá nového šéfa. Řešit bude muset hlavně efektivitu