Menu Zavřít

Kopírujeme Ameriku

18. 7. 2016
Autor: Euro.cz

Rozhovor s Jeffreym Kangem Většina úspěšných čínských podnikatelů se učí od Spojených států

Lidé stále ještě Číně moc nerozumějí.

Nechápou, že v sobě má cosi z nejvyspělejších zemí, něco ze středně bohatých, ale také z těch nejchudších,“ říká zakladatel největší čínské e-commerce platformy Cogobuy Jeffrey Kang.

* Založil jste svou firmu před šesti lety a dnes má Cogobuy hodnotu přes dvě miliardy amerických dolarů. Patří vám 51 procent, což z vás dělá dolarového miliardáře. Nepřipadá vám to jako čínský sen?

Upřímně řečeno, je to součást čínského snu, který teď prožíváme. Není to ale všechno. Náš sen ještě neskončil. V Číně věříme tomu, že aš už jste kdokoli a děláte cokoli, můžete uspět. Jsem zastánce kapitalismu a myslím, že každý by měl udělat něco z ničeho. Je to součást podnikatelské kultury v Číně. Nesouvisí to přímo s penězi. Ano, máte štěstí, když jste ve správném odvětví a podaří se vám vybudovat velkou firmu, ale nejdůležitější je proces. Někde začnete a něco vytvoříte.

* Podniká se v Číně dobře?

Máme štěstí. Čína se za posledních dvacet třicet let přeměnila ze země třetího světa na současnou druhou největší ekonomiku na světě. Takže my se vezeme na této vlně. Proto může kdokoli, kdo je jen trochu chytrý, lapit svou příležitost. Když se podíváte na mou zkušenost, pocházím z velmi chudé dělnické rodiny. Měl jsem však štěstí, že jsem mohl vystudovat univerzitu a získat diplom a pak naskočit do rozjeté ekonomiky.

* Nebojíte se, že stejně tak rychle můžete o všechno přijít?

bitcoin_skoleni

Jsem optimista. Věřím, že zítra bude lépe než dnes. Je to jednoduché. Když se podíváte na čínský model, kopírujeme vlastně Ameriku. Většina úspěšných čínských podnikatelů se učí od Spojených států. Proto pořád věřím, že minimálně v příštích deseti dvaceti letech máme dost prostoru růst. Lidé stále ještě moc nerozumějí tomu, co se děje v Číně. Není to jednolitá země. Je kombinací nejvyspělejších zemí přes středně bohaté až k nejchudším zemím třetího světa. Čína není jen jedna: můžeme rozlišit alespoň tři Číny. V nejvyspělejší Číně, která se v životní úrovni rovná Japonsku, žije asi 100 milionů lidí. Pak je ta nejchudší Čína, v níž žije kolem 200 milionů lidí, je to země třetího světa.

Kang, jemuž se na studium skládala rodina, začal svou kariéru u pásu, kde vyráběl desky s plošnými spoji a boxy na reproduktory.

  • Našli jste v článku chybu?