V reakci na možnou eskalaci aktuálních napjatých vztahů mezi Spojenými státy a KLDR se do popředí tématiky předvolební prezidentské kampaně v Jižní Koreji dostává problematika národní bezpečnosti. Volby by podle odhadů politologů mohli rozhodnout konzervativní voliči.
Možnost ozbrojeného konfliktu (i s variantou jaderné výměny) na Korejském poloostrově doslova visí ve vzduchu. Na případný stav ohrožení se podle Japan News v regionu připravuje Japonsko. Severokorejský lídr Kim Čong Un zase údajně nařídil evakuaci hlavního města KLDR Pchjong Jangu.
Volby ve stínu apokalypsy
Zároveň média spekulují o tom, jaký může mít krize dopad na nadcházející jihokorejské prezidentské volby. Ty se v zemi budou konat 9. května. Jak již dříve poznamenal americký list LA Times, to jak volby dopadnou může mít významné důsledky nejen pro Jihokorejce. Poznamenat by to kromě jiného mohla například vztah Jižní Koreje vůči svému severnímu sousedovi i vůči USA jako takovým. Zahraniční politika Jižní Koreje a USA totiž ne ve všem vždy souhlasí. V posledním desetiletí se politika USA víceméně shodovala s tím, co prosazovali jihokorejští konzervativci.
A právě konzervativci mezi současnými prezidentskými kandidáty postrádají silného „koně“. V souvislosti s aktuální bezpečnostní krizi však trojice prezidentských kandidátů (Moon Jae-in, Hong Jun-pyo, Ahn Cheol-soo) dostala silné téma, jak nerozhodnuté konzervativce zaujmout. Je jím problematika národní bezpečnosti, která podle listu Korean Times začíná předvolební rétorice kandidátů silně dominovat.
O aktuální krizi kolem KLDR a USA čtěte více:
Kolik atomových bomb může vyrobit KLDR? 7 otázek a odpovědí o severokorejské hrozbě
KLDR slaví výročí otce zakladatele. Svět se obává jaderného testu
Výhodu ve volbách tak bude mít kandidát, který ve svém programu a předvolebních slibech dává najevo silný postoj a rozhodný postoj v otázkách národní bezpečnosti. Tématem se tak stává například z pohledu některých Korejců kontroverzní rozmístění systému protiletecké obrany USA THAAD. Dva z kandidátů Moon Jae-in (demokratická strana) a Ahn Cheol-soo (středová lidová strana) již dříve dali najevo svůj odpor k tomuto kroku ze strany vlády a Spojených států.
Bezpečnost nade vše
„Problém severokorejských jaderných zbraní je nejdůležitější otázkou naší národní bezpečnosti. Budu se snažit Spojené státy přimět, aby při jejím vyřešení spolupracovaly s Čínou,“ sdělil Moon jihokorejským novinářům. „Pokud pohroma války opět zachvátí Korejský poloostrov, půjdu se zbraní bojovat sám. Myslím, že jsme s KLDR měli dostatek trpělivosti. Disponujeme výrazně silnější vojenskou silou než Severokorejci,“ sdělil na krizovém setkání své strany.
Situace ohledně KLDR a jejího jaderného arzenálu se vyhrotila v reakci na ostrou rétoriku nového prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Ten se nechal slyšet, že v případě zvažoval by i provedení preventivního úder. USA navíc nedávno posílily svou vojenskou přítomnost v blízkosti Korejského poloostrova. Severokorejští vládní představitelé v reakci na to pohrozili „nejtvrdším možným úderem“ v reakci na jakoukoliv bojovou aktivitu ze strany Spojených států.
Má vůdce KLDR všech pět pohromadě? Čtěte: