Po čtyřech letech od referenda se polovina Britů dočkala, a brexit se tak na konci ledna po dlouhém vyjednávacím období stal realitou. Přechodné období po vystoupení z Unie bude trvat ještě do konce roku a z pohledu obyvatel, ale i firem se toho změní zatím relativně málo. Proces je nyní jasný, otázkou však stále zůstávají praktické dopady na jeho konci.
Jak vnímat aktuální kauzu koronavirus a její možné dopady na ekonomický růst v Číně? Můžeme očekávat pokles růstu v oblasti cestovního ruchu, osobní dopravy a služeb. Aktuální stav se dá přirovnat k situaci při vypuknutí epidemie SARS v roce 2003, kdy byly tyto sektory zasaženy přibližně ze 40 procent a kdy se očekával pokles HDP Číny mezi jedním až dvěma procenty. Čínská ekonomika byla tehdy tažena zejména investicemi, nyní je však více závislá na spotřebě, a je tedy mnohem více citlivá na úroveň důvěry.
Problém s virem přichází po krátké době návratu mírného optimismu, následujícího po delším období poklesu obchodní důvěry a výroby vyvolané obchodní válkou s USA. Autority signalizovaly připravenost k uplatnění programů stimulujících ekonomiku. Doporučujeme pozorně sledovat, jak se budou dále vyvíjet ekonomická data, jak se budou projevovat omezení v cestování a dopravě na straně jedné a případná stimulační opatření v podobě snižování daní, investic do infrastruktury a bydlení na straně druhé. Prevenci poklesu ekonomického růstu vnímáme jako velmi citlivou oblast. •