Podle odhadů se úrovně nezaměstnanosti v USA v důsledku pandemie mohou vyšplhat až na čísla známá z velké hospodářské krize třicátých let minulého století a překročit 32 procent. Ještě před vypuknutím krize přitom činila míra nezaměstnanosti ve Spojených státech 3,5 procenta. Na americké úřady práce se hlásí rekordní počty propuštěných Američanů a žádají o podporu. Dramaticky roste i počet těch, kteří si nemohou dovolit jídlo a žádají o pomoc americké potravinové banky. A ty pomalu přestávají zvládat.
Podle listu The Guardian čelí Spojené státy doslova hladové krizi, zatímco potravinové banky po celých USA hlásí zcela bezprecedentní čísla Američanů žádajících podporu. V některých částech země se podle Guardianu poptávka po jídle zdarma v důsledku krize navýšila až osmkrát. Jeden ze tří Američanů, kteří v minulém měsíci hledali pomoc u neziskových potravinových bank, přitom pomoc tohoto druhu nikdy dříve nepotřeboval.
Italům už do zpěvu není, děsí je hlad i chudoba. Situace může využít mafie
Potravinové banky v USA registrují v průměru 40procentní nárůst v poptávce po potravinové pomoci, sdělila CNN Katie Fitzgeraldová z organizace Feeding America zastřešující 200 potravinových bank a celkem 60 tisíc dalších charitativních zdrojů potravin zdarma v celé zemi. Podle Fitzgeraldové některé organizace hlásí dvojnásobný nárůst lidí hledajících pomoc oproti normální situaci. Jiné však zaznamenávají až čtyřnásobný nárůst.
Prostředky, které organizace poskytující potraviny potřebným mají v současnosti k dispozici, nebyly vytvořeny pro počty lidí, kteří potřebují potravinovou podporu nyní, řekla Fitzgeraldová. Potravinové banky se podle ní mohou dostat do situace, kdy jednoduše nebudou mít dost. Potýkají se i s nedostatkem dobrovolníků, o jejichž pomoc se většinově opírají. Ve velkých amerických městech, jako je Cleveland, Pittsburgh a Phoenix potravinovým bankám pomáhá při koordinaci aktivit vzhledem ke stále se zvyšující poptávce Národní garda.
Ustojí Spojené státy koronavirus?
Přetížené potravinové banky na situaci reagují například tak, že přechází na režim tzv. „drive-thru" čili výdej potravinových zásob přímo do otevřeného okénka osobního vozu. Možné riziko nákazy novým typem koronaviru se snaží snížit rovněž přecházením na dodávky potravin až do domovů potřebných.
„Jsem v tomhle oboru více než 30 let a nic, co jsem kdy
viděla, nesnese srovnání s tím, co vidíme teď," sdělila Guardianu Sheila
Christophrová, ředitelka neziskové organizace Hunger-Free Pennsylvania, která
sdružuje celkem 18 potravinových bank z celkem 67 amerických okresů.
Nárůst žádostí o potravinovou pomoc popisuje The Guardian následovně. Ve městě Amherst, kde sídlí největší univerzitní kampus Massachusetteské univerzity, rozdělily potravinové banky letos v březnu o 849 procent jídla meziročně více. Druhý největší nárůst poptávky po jídle zdarma v západním Massachusettes zaregistrovala Pittsfieldská Armáda Spásy, přičemž se meziročně jednalo o nárůst 748 procent.
Glosa Ondřeje Hergesella: Charita podle Pelty
V okrese Jefferson, který registruje nejvíce potvrzených případů nákazy covid-19 ve státě Alabama, zaregistrovala komunitní potravinová banka Grace Kleinové v posledním březnovém týdnů 5076 žádostí, jednalo se o 90procentní nárůst oproti týdnu, který této situaci předcházel.
V Jižní Arizoně se poptávka po potravinové pomoci zdvojnásobila. Potravinové banky tam denně obsluhují celkem čtyři tisíce domácností. V březnu 2019 se jednalo jen o dva tisíce. „Nic takhle masivního a rychlého jsme ještě neviděli," sdělil Guardianu k nárůstu žádostí po pomoc Michael McDonald, ředitel Komunitní potravinové banky Jižní Arizony.
Potravinová banka Harvesters v Kansas City obsluhující 16 okresů v severovýchodním Kansasu a 10 v severozápadní Missouri odeslala v pondělí 23. března k příjemcům potravinové pomoci celkem 12 tisíc jídel, což představovalo celkem 140procentní nárůst z pěti tisíci krabiček, které si lidé objednávají obvykle. „Byl to největší den rozvozu v celé naši 40 let trvající historii," sdělil ředitel komunikace potravinové banky Gene Hallinal. Podle tiskové mluvčí organizace Feeding America Zuani Villarrealové, panuje podobná situace v celých Spojených státech.
Loni bylo v USA z potravinových bank rozděleno celkem 4,3 miliardy jídel, a to více než 40 milionům Američanů skrze síť 200 potravinových bank a 60 tisíc menších organizací, škol, jídelen a útulků. Nejčastějšími příjemci potravinové pomoci byli pracující chudí, staří a postižení lidé a dlouhodobě nemocní. Polovina dospělých Američanů nemá žádné úspory ani na to, aby pokryli v případě výpadku příjmů své životní potřeby po dobu tří měsíců.
Zdroje: www.theguardian.com, www.edition.cnn.com