Menu Zavřít

Koruna je nejsilnější od začátku intervencí, dostala se pod 26,03 Kč/EUR

19. 7. 2017
Autor: CC BY-SA 2.0: Ryan Poplin via Flickr

Kurz koruny k euru se dnes dopoledne dostal pod hranici 26,03 Kč/EUR. Česká měna tak je vůči euru nejsilnější od listopadu 2013, kdy České národní banka zahájila kurzové intervence s cílem korunu oslabit. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Za dnešním posílením české koruny nestojí podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy žádná konkrétní data z české ekonomiky, ale rostoucí počet globálních finančních institucí, které avizují, že ČNB zvýší své úrokové sazby už na svém zasedání 3. srpna. „V tuto chvíli pravděpodobnost tohoto scénáře činí 60 procent,“ doplnil Kovanda. Korunu by podle něj nemělo oslabit ani plánované čtvrteční zveřejnění červnových údajů k cenám průmyslových výrobců.

„K tomuto zpevnění koruny přispěla jedna z největších amerických bank, Bank of America, která očekává zvýšení úrokových sazeb ČNB již na zasedání 3. srpna,“ řekl makléř skupiny Roklen Radek Pavlíček. Sazby by se podle jejích odhadů měly zvýšit o 20 bodů, tedy na 0,25 procenta.

Aktuální kurz eura ke koruně:

EURCZK Chart

Bankovní rada ČNB koncem června jednomyslně nechala úrokové sazby beze změny na rekordně nízké úrovni. Zároveň rada informovala o tom, že pravděpodobně zvýší úrokové sazby ve třetím čtvrtletí letošního roku tak, jak to předpokládá aktuální prognóza centrální banky. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je od listopadu 2012 na 0,05 procenta.

bitcoin_skoleni

K dolaru i euru koruna postupně posiluje od začátku letošního dubna, kdy ČNB ukončila režim devizových intervencí. S pomocí intervencí udržovala centrální banka od listopadu 2013 kurz koruny k euru na 27 Kč/EUR kvůli hrozící deflaci, tedy snížení cenové hladiny.

Dále čtěte:

Díky, Donalde. Zvolení Trumpa vyneslo ČNB 17 miliard

Byl kurzový závazek brzdou investic do produktivity?

Posledních 6 dní intervencí ČNB koupila eura za 18 miliard


  • Našli jste v článku chybu?