Menu Zavřít

Koruna na obrátce

30. 10. 2002
Autor: Euro.cz

Spanilá jízda české měny je asi u konce

bitcoin školení listopad 24

Analytikům je vše jasné, koruna bude posilovat a inflace nehrozí. Přesto lze pochybovat o tom, že by chtěli tento čtvrtek zasednout v Bankovní radě ČNB s hlasovacím právem. Trhy očekávají snížení dokonce o půl procentního bodu. Spanilá jízda české měny má pokračovat. Úrokové sazby z koruny jsou raritou na světových finančních trzích. Je skutečně neobvyklé, aby základní úroky měny rozvojové země dlouhodobě setrvávaly pod úrovní vyspělých sousedů a zároveň největších obchodních partnerů. A to koruna má být po čtvrtku opravdu hodně hluboko pod eurem. Pokud se naplní očekávání, tak čtrnáctidenní repo ČNB bude o 75 základních bodů pod obdobnou sazbou Evropské centrální banky.
Je však vždy dobře naplňovat očekávání trhů? Minulý týden přišla první varování. Bank of Amerika a HSBS doporučily svým klientům prodávat koruny, protože by mohlo dojít k jejich znehodnocení. A koruna se začala chovat mnohem poslušněji, než když podobné názory pronášeli v minulosti naši centrální bankéři. V pátek zamířila bezpečně nad 31 korun za euro. Patrně nastal ten dlouho očekávaný okamžik. Spekulanti, kteří vyhnali kurs koruny do nebeských výšek a zatápějí již skoro rok českým exportérům, se začínají porozhlížet po vhodnějším a bezpečnějším cíli. Bank of Amerika jim doporučila polský zlotý. Mohli bychom zajásat, že česká ekonomika si snad konečně trochu vydechne. Vzhledem k celkovému zpomalení a vážným potížím četných firem by to bylo možné jenom uvítat. Jen aby toho dobrého nebylo příliš.
Členka bankovní rady Michaela Erbenová minulý týden s úlevou konstatovala, že oslabení měny je nyní pravděpodobnější než v nedávné minulosti. Stojí za připomenutí i výroky z této nedávné minulosti, kdy například viceguvernér Luděk Niedermayer varoval, že i žádoucí oslabení může přestřelit až na úroveň nežádoucího.
Nynější úvahy, že koruna se může zastavit někde kolem 31,50 za euro a v příštím roce touto dobou bude pod třiceti korunami, jsou tím žádoucím scénářem. Znamenají trochu kyslíku pro exportéry, nízké úrokové sazby a zanedbatelnou inflaci. Obavy z přestřelování však nejsou vůbec plané. Zatím vždy v krátké historii české měny po výrazném posílení přišlo i výrazné oslabení. Kurs nad 33 korun nad euro nemusí být krátkodobě vyloučen a v kombinaci s vyššími cenami ropy v případě delší války v Iráku by mohl celkem citelně oživit i inflaci a pohnout s úrokovými sazbami mnohem razantněji, než si kdo dnes dovede představit. Nepříjemná situace může nastat i přesto, že dlouhodobé směrování koruny je jednoznačné a rovnovážný kurs v době vstupu do Evropské měnové unie bude jistě hodně pod 30 korunami za euro.
Fakt, že měnoví spekulanti otočili před korunou palcem dolů, může spustit lavinu událostí dokazujících, že to v České republice není zatím opravdu až tak v pohodě. Zhoršují se vyhlídky na příliv zahraničního kapitálu vlivem vleklé recese v Evropě i vzhledem k tomu, že dobrých příležitostí už u nás není tolik co dříve. Platební bilance není tím, čím bychom se zrovna mohli chlubit. Výkon ekonomiky je opravdu jen pozvolný a především deficit veřejných financí se dostal zcela mimo tolerovatelné hodnoty. Vláda je slabá a názorově silně roztříštěná, což zhoršuje šanci na solidní rozpočtovou reformu. Optimistické trhy, které očekávaly rozpuštění koruny v moři eura už někdy v roce 2008, nebo dokonce ještě o rok dříve, patrně vystřízliví. Posun termínu o dva tři a možná ještě více roků znamená i to, že dráha našeho dlouhodobě bezpochyby zpevňujícího směnného kursu může být mnohem méně strmá, než se dosud zdálo. Takový posun názorů může ekonomika pocítit velmi nepříjemně.
Teď musí centrální banka opravdu vážit na lékárnických vahách a členové její bankovní rady jsou si toho zjevně vědomi. Citované vystoupení Erbenové v BBC bylo završeno výrazným apelem na vládu. Stav veřejných financí je základní překážkou udržitelného rozvoje hospodářství v České republice, řekla členka bankovní rady. Bylo to razantní vyjádření po poměrně dlouhé době tolerantní mlčenlivosti centrální banky k tomuto problému. Silný kurs koruny do značné míry eliminoval makroekonomické dopady vládní rozhazovačnosti. Dojde-li nyní ke korekci kursu, je zřejmé, že ČNB zvýší svůj tlak na vládu. Možná s tím bankovní rada začne už tento čtvrtek a sazby dolů nepůjdou, nebo poskočí jen o kousek. Jen aby nebylo pozdě.

  • Našli jste v článku chybu?