V případě problémů ČSSD by se David Rath mohl stát nástupcem Jiřího Paroubka
Od zvolení Jiřího Paroubka předsedou ČSSD uběhly teprve dva měsíce a už se hovoří o jeho nástupcích. Zasloužil se o to sám, když prohlásil o Davidu Rathovi, že „zcela nepochybně ho považuji za jednoho z pěti šesti lidí, o nichž osobně uvažuji a kteří by mě jednou v budoucnu mohli nahradit“, aniž by jmenoval někoho dalšího. „Já mám trošku jiné představy než Jiří Paroubek, když hovořil o tom, že by David Rath mohl být předsedou sociální demokracie,“ ozval se první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. A jízlivě dodal: „My nemáme žádný nástupnický nebo dědický systém. Možná si dovedu představit i stejně kvalitní kandidáty jiné.“ Přímočařejší byl místopředseda Zdeněk Škromach. Straně by prý hrozila haiderizace, kdyby se v jejím čele ocitl Rath.
Paroubek si uvědomil, že šlápl do porcelánu, a osobně začal zametat střepy. „Kdyby se mě někdo zeptal na totéž v souvislosti s Bohuslavem Sobotkou, s klidem bych řekl rovněž ano. Totéž bych bez jakýchkoli problémů sdělil veřejnosti o Zdeňku Škromachovi. A z téže stranické generace - jako je Zdeněk Škromach - ještě o Lubomíru Zaorálkovi,“ napsal pro MF Dnes. Není ale „ano“ jako „ano“. Zatímco Rath s ním „drží basu“, Sobotku a Škromacha Paroubek hned po sjezdu obvinil, že mu příliš nepomáhají s modernizací ČSSD. Ještěže podle Paroubka „kromě Bohuslava Sobotky velmi rychle dorůstají noví a mladí straničtí lídři, poslanci Michal Hašek a Jeroným Tejc či primátor Brna Milan Onderka“, a už nyní je poptávka po tom, „aby řada velkých politických témat byla komunikována s veřejností mladšími či mladými funkcionáři sociální demokracie“! Bude-li „vygenerován opravdu silný stranický lídr“ podle Paroubkova gusta, stane se jím spíše některý jeho objev, a ne Zemanův „kůň“ Škromach či Grossův muž Sobotka. Bude to ale David Rath?
K ČSSD měl blízko už jako prezident České lékařské komory. Na podzim 2004 mu její část vyčítala „kolaboraci“ se sociální demokracií. Hvězdu Lidového domu z něj však učinil až Jiří Paroubek. Rath se stal členem ČSSD v květnu 2006, ale ještě o sedm měsíců dříve jej premiér Paroubek navrhl prezidentovi na jmenování ministrem zdravotnictví a před Mikulášem ho protlačil do čela pražské kandidátky ČSSD pro volby do Poslanecké sněmovny, přestože straníci navrhovali čerpat z vlastních zdrojů. Paroubek je však pragmatik, a když pro ČSSD nezískal evropského exkomisaře Pavla Teličku a ztratil Petru Buzkovou, tak si vybral pragmatika Ratha. V letech 1991 až 1994 člena ODS, jehož tak zklamal Václav Klaus, že se z konzervativce stal na půldruhého roku liberálem a hned místopředsedou Svobodných demokratů-LSNS. Ostatně i Miloš Zeman byl a možná stále je svým ustrojením liberál, a kam že to dotáhl on a ČSSD s ním?
Lékař David Rath, pocházející z dobře situované lékařské rodiny, není ale na rozdíl od Zemana svého druhu plebejec, který když ve sněmovně a jinde urážel kdekoho, byl přesvědčivý a jaksi se to k němu hodilo. Jestliže však elegantně oděný Rath mluvil o prezidentovi jako o vrtošivém staříkovi, monarchovi či umanutém dítěti, byl to stále synek z nóbl rodiny, který jen hraje drsnou roli po způsobu nezbedných levicových intelektuálů. Jeho útočné parlamentní exhibice jako „pokřtění“ policie na „langerstasi“, zkoušení premiéra z bitvy u Waterloo nebo též Topolánkovi určená výzva „používejte věci, kterým rozumíte, a nesnažte se vypadat chytřejší, než jaký jste“, jsou břitké, leč přece jen trochu salonní na to, aby si na nich pochutnala zemitější část stoupenců ČSSD. Jak říká Bohuslav Sobotka, Rath je jistě „svými výroky… mediálně úspěšný. Je to styl politiky, po kterém je určitá poptávka“. Jistá poptávka by to byla v případě, kdyby se ČSSD při modernizačním vzepětí vrhla na levicově intelektuály ze středních vrstev, které by Rath měl šanci oslovit. Není ovšem možné důvěryhodně obsloužit tuto klientelu a zároveň tradiční voliče ČSSD, jímž vyhovoval Zemanův styl. To nezvládne ani David Rath!
„Měl jsem vždy za vzor politiky, kteří byli ostřejší ve vystupování, ať Winston Churchill či Ronald Reagan. Musíte k tomu mít předpoklady. Kdybych byl povaha mouchy, snězte si mě, tak z toho ranaře nevypěstujete,“ říká sám o sobě. Rath se považuje za člověka, který stojí a padá s Jiřím Paroubkem. Byl by ale právě „ranař“ Rath „schopen politických kompromisů dovnitř vlastní strany i v rámci vládní koalice a komunikovat srozumitelně s veřejností obecnou i stranickou“, jak to jednou - za pět až sedm let - očekává od svého nástupce Jiří Paroubek? Politici tak vyhraněného typu, jaký představuje Rath, mívají skalní příznivce, a naopak hodně skalních protivníků. Ostatně pražská kandidátka ČSSD v čele s Rathem získala loni v červnu 23,3 procenta hlasů, zatímco o čtyři roky dříve pod vedením vlídné Petry Buzkové 25,9 procenta. Rath se zatím nejeví být spasitelem sociální demokracie a se svými autokratickými tendencemi, známými z lékařského klubu, by navíc mohl pokračovat v politickém stylu, který dnes mnozí straníci vytýkají Paroubkovi. Přesto se může stát jeho nástupcem. Kdyby ČSSD opět „teklo do bot“ a začala se měnit v rozhádaný houf, členská základna, až bude příště volit předsedu strany přímou volbou, by mohla povolat Ratha. V televizi opravdu vypadá docela dobře!
Autor je komentátor Českého rozhlasu 1-Radiožurnálu