Na ministerstvu obrany se podle informací Palubního deníku pěstuje nepotismus. Státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval je podle informací Palubního deníku příbuzným ministra Martina Stropnického. Jejich manželky jsou podle informací Palubního deníku sestřenice.
Termín nepotismus pochází z latinského nepos = synovec. Označuje se jím systém obsazování funkcí, v němž jsou preferováni příbuzní, přátelé nebo obchodně spřízněné osoby před ostatními, mnohdy lépe kvalifikovanými kandidáty. Nepotismus je jednou z forem protekce. K nepotismu může docházet na státní úrovni při obsazování politických funkcí, ale i v organizacích, institucích a firmách.
Koštoval začínal v diplomacii v roce 1996 jako referent pro otázky Rady bezpečnosti OSN a později pracoval na vstupu České republiky do NATO. V letech 1998 až 2002 působil u stálé delegace ČR při NATO v Bruselu. Poté vedl rok oddělení pro vztahy NATO s Ruskem, Ukrajinou a partnerskými zeměmi a v letech 2003 až 2006 byl prvním tajemníkem politického úseku na velvyslanectví v Moskvě.
Po návratu vedl v Černínském paláci bezpečnostní politiku a také odbor pro státy severní a východní Evropy. V letech 2009 až 2011 působil jako zástupce velvyslance a poté jako chargé d’a? aires ve Washingtonu. Před nynějším přestupem na ministerstvo obrany řídil jednačtyřicetiletý diplomat sekci mimoevropských zemí. Jestli se o otázkách národní bezpečnosti radí celá rozvětvená ministerská rodina, není dosud Palubnímu deníku známo.
METÁL A PADÁKA Bývalá kontrolorka ŘSD Miloslava Pošvářová dostala Cenu Františka Kriegla (významný představitel pražského jara 1968, jako jediný z československých politiků odmítl po odvlečení do Moskvy podepsat diktát), kterou každoročně uděluje Nadace Charty 77. Nadace ocenila Pošvářovou za nekompromisní kritiku toho, jakým způsobem se v Česku stavějí dálnice. „Na svých postojích setrvala i přesto, že tím ohrozila svou profesní kariéru,“ uvedla nadace.
V polovině ledna ocenil nekompromisní postoje Pošvářové vyhazovem Pavel Kočica (bývalý ředitel ŘSD instalovaný na pár měsíců Zemanovým ministrem dopravy Zdeňkem Žákem). Babišův ministr dopravy Antonín Prachař poté slíbil, že ji na ŘSD vrátí. Místo toho z ní udělal svou poradkyni, o jejíž rady nestál. Uklizené Pošvářové došla trpělivost ve chvíli, když měl Prachař informovat ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, že jí po baráku pobíhá „podezřelá osoba“. Bývalá kontrolorka zároveň radila na půl úvazku její náměstkyni Haně Marvanové. Pošvářová svolala novináře a oznámila jim, že nemůže pracovat pro Prachaře, když o ní rozhlašuje, že krade.
Oceněná protikorupční bojovnice skončila minulý týden i na ministerstvu spravedlnosti. Marvanová zřejmě nechtěla ohrozit svou spravedlivou misi.
ČT PROTI ZLOJEDŮM O České televizi se nyní veřejně diskutuje více a jinak, než by si její generální ředitel Petr Dvořák přál. A vypadá to, že si ani po utichnutí bouchání dveří při odchodu Drtinové a spol. moc klidu neužije. Podle informací Palubního deníku doutná nový malér kolem dokumentu o miliardáři Karlu Janečkovi, zastaveného údajně vedením ČT. Matematický génius, filantrop a bojovník s korupcí prý z dokumentu nevychází úplně beze poskvrnky. Že by vedení ČT až tak sympatizovalo s bojem se zlojedy, že riskuje další veřejnou kritiku a obviňování z cenzury?