Bill Campbell byl přítelem Steva Jobse a zároveň radil celému Googlu. Konzultanta dělal zakladatelům eBaye, Twitteru a Amazonu. Často zadarmo
Kdysi za univerzitních studií ekonomie na Columbia University dokázal přesvědčit spolužáky, aby se vydali v sedm ráno na katolickou mši. Toto nadání Billu Campbellovi (31. srpna 1940 OE 18. dubna 2016) vydrželo. Majitelé technologických obrů Campbellovi, který technologiím vůbec nerozuměl a hrdě se ke svým neznalostem hlásil, říkali zásadně „kouč“. Na Columbii kdysi skutečně koučoval fotbalový tým a měl i odpovídající vzezření a chování. V Silicon Valley se tím spíše myslela prazvláštní role někde na půl cesty mezi konzultantstvím a přátelstvím. Vyplynulo to z Campbellova nadání družit se se silnými osobnostmi a odhalovat jejich lepší stránku.
KA“DÉHO OBJÍMAL
Campbell byl produktovým manažerem společnosti Eastman Kodak v Evropě, když jej v roce 1983 najal John Sculley z Applu, aby řídil marketingové oddělení. O čtyři roky později se od Applu oddělila vývojářská softwarová firma Claris, kterou vedl několik let. V první polovině 90. let šéfoval Go Corps, která mimo jiné vyvinula jeden z prvních tabletů EO Personal Communicator (neuchytil se). V letech 1994 až 1998 byl ředitelem firmy Intuit, vyrábějící finanční software. V roce 1997 se do Applu nečekaně vrátil Steve Jobs, což změnilo život i Campbellovi.
Jobs jej jmenoval do správní rady a do smrti s ním konzultoval všechna důležitá rozhodnutí. „Bill nikdy nesledoval nějakou agendu, mluvil prostě od srdce, aš už v zasedací místnosti, nebo mimo ni,“ řekl pro Bloomberg jeho tehdejší kolega Mickey Drexler. Jobs zřejmě považoval Campbella za přítele, stejně jako bývalý ředitel eBaye John Donahoe: „Chodil jsem k němu domů, mluvil tři čtvrtě hodiny, on jen naslouchal. Položil pár doplňujících dotazů a potom povídá OE koukej, mám tě k smrti rád, takže ti řeknu pravdu- To byl jeho způsob.“
Campbellovým husarským kouskem bylo, že v době, kdy se podílel na řízení Applu, hrál podobnou úlohu v konkurenčním Googlu.
Skoro 14 let tu zasedal na všech důležitých poradách, přestože nebyl zaměstnancem ani neměl žádné formální pověření. V roce 2001 jej zakladatelům Pagovi a Brinovi doporučil jeden z investorů John Doerr a Campbell k jeho překvapení začal koučovat celou firmu. „Byla to barvitá postavička, nevrlá a emotivní,“ řekl Doerr pro Financial Times, „uměl se od srdce zasmát, rád přesouval jednáričtí jednání do baru a každého na potkání objímal.“
PROTI KULTU BOHÁČŮ
Campbellův úspěch spočíval v tom, že američtí „kluci“ z Křemíkového údolí mají na fotbalové kouče z dětství vesměs milé vzpomínky a jejich role jim později v životě schází.
Jobsovu nástupci Timu Cookovi radil Campbell do roku 2014, z Googlu odešel ve stejné době OE za celou dobu působení v něm obdržel jednu jedinou opci. Ve většině firem, kde někdy působil, zavedl zvyk jít v pátek večer hromadně na pivo.
Údajně měl pocit, že technologickým firmám, jejichž produktům do detailů nerozuměl, něco dluží, takže většinou nežádal odpovídající ohodnocení. Díky tomu si mohl říkat, co mu přišlo na mysl. Kult kalifornských boháčů navíc jednou kritizoval slovy: „V Křemíkovém údolí vás peníze dělají chytřejším, přitom by tomu mělo být naopak.“
O autorovi| LUBOŠ HEGER * heger@mf.cz