Menu Zavřít

Kovarčíkovi teče do bot

9. 4. 2004
Autor: Euro.cz

Pražský soud ustanovil marketingové firmě předběžného správce

Společnost Teleaxis Praha podnikatele Petra Kovarčíka se ocitla na pokraji konkursu. Městský soud v Praze firmě 31. března určil předběžného správce, Jiřího Rydvala, který má zjistit, zda je firma v úpadku, či nikoliv. O prohlášení konkursu na majetek firmy známé především svým působením v oblasti marketingu, consultingu, organizací sportovních, kulturních a společenských akcí, usilují tři navrhovatelé - Český svaz ledního hokeje, společnost Pro-Hockey CZ (plně vlastněná hokejovým svazem) a pražská firma Assent. „Ustanovení předběžného správce nemá negativní vliv na podnikatelskou činnost dlužníka a neznamená nutně, že dojde k prohlášení konkursu,“ upozorňuje ale samosoudce Aleš Bartoš. Týdeník EURO se v této záležitosti opakovaně snažil telefonicky kontaktovat majitele firmy, který minulý týden pobýval na Floridě. Peter Kovarčík nebyl dostupný a na vzkazy na záznamnících svých telefonů nijak nereagoval.

Válka s hokejisty.

V soudcově písemném odůvodnění stojí, že navrhovatelé se domáhali prohlášení konkursu s tím, že dlužník má více věřitelů a není schopen plnit své splatné závazky. Firma Pro-Hockey vyčíslila svou pohledávku na 18,5 milionu korun, přistoupivší navrhovatel Assent na 4,3 milionu (s Assenterm Kovarčík spolupracoval na řadě projektů, například na česko-americké konferenci o obchodu a investicích v roce 2002). Dlužník ve svém vyjádření uvedl, že veškeré platby ze smluv se týkají pouze navrhovatele Pro-Hockey, navrhovatel Český svaz ledního hokeje je občanským sdružením. Jak dále soudce píše, samotnou existenci smluv, kterých se hokejový svaz a jeho dceřiná firma dovolávaly, dlužník nezpochybnil, uvedl však, že „pokud některé pohledávky nebyly z jeho strany uhrazeny, nejedná se o neschopnost plnit své splatné závazky, ale o situaci, kdy se jedná o nesprávné nebo sporné podklady nebo jde o porušení smluv.“ K tomu je třeba doplnit, že Kovarčíkova agentura Teleaxis byla deset let marketingovým partnerem hokejového svazu šéfovaného Karlem Gutem. Na konci loňského roku došlo k „italskému“ rozchodu. Svaz oznámil, že s Kovarčíkem už nehodlá dále spolupracovat a od Nového roku bude svá marketingová práva obchodovat sám, právě přes dceřinou společnost Pro-Hockey. Tříletý kontrakt s Teleaxisem (s opcí na další tři roky), jenž měl vypršet 31. prosince 2003, vypověděli hokejisté k 30. listopadu. Prohlásili, že jim Teleaxis dluží přes 30 milionů korun, podali na firmu návrh na konkurs a odmítli legitimitu kontraktu o komerčních právech Teleaxisu na hokejový šampionát v Praze a Ostravě.

bitcoin_skoleni

Chaos a bordel.

Kovarčík si to nenechal líbit. „To je nehoráznost, diletantství. Na mistrovství světa pracujeme už tři roky. Svazu jsme předložili formu řešení a klidně bychom se mohli i rozejít, ale elegantně. Ne kolem toho dělat takový chaos a bordel. Smlouvy měly být uzavřeny na principech úhrady nákladů už před rokem a půl. My jsme na to s blížícím se termínem šampionátu několikrát upozornili, ale skupina lidí, která nyní svaz řídí, zájmy českého hokeje nehájí,“ uvedl tehdy do novin. Prohlásil, že skutečnost je přesně opačná, svaz prý dluží spoustu peněz jemu, plánoval proto, že podá na hokejisty několik žalob. „Když nám ale Gut zaplatí 56 milionů korun, což jsou naše náklady na mistrovství světa, můžeme se rozejít. Nebudeme se už do mistrovství světa, Sazky a televizních přenosů plést.“ Za rozchod se svazem podle Kovarčíka může nátlak Sazky, která „ukradla mistrovství světa“.
Soudce Aleš Bartoš píše, že ve věci Smlouvy o prodeji a koupi výhradních obchodních a marketingových práv ze dne 21. dubna 2000 dlužník uvedl, že probíhá spor o neplatnost výpovědi této smlouvy u Obvodního soudu pro Prahu 7.

Likvidace firmy.

V další pasáži zápisu se hovoří o finanční situaci firmy. Není nijak oslnivá. Ze zprávy finančního úřadu v Nymburku podle soudce Bartoše vyplývá, že má vůči Teleaxisu splatné neuhrazené pohledávky ve výši zhruba dvou milionů korun a na další částku (7,1 milionu) byl dlužníkovi povolen splátkový kalendář. Soud také zjistil, že k 31. prosinci 2002 vykazoval Teleaxis majetek v hodnotě 1,1 milionu korun, finanční majetek ve výši 12,1 milionu, pohledávky 8,8 milionu a cizí zdroje ve výši 67,3 milionu korun, z čehož závazky byly 55,6 milionu. Dlužník v tomto období vykázal záporný vlastní kapitál -45,6 milionu a záporný výsledek hospodaření běžného účetního období -19,4 milionu korun. Prvního března 2004 sdělil Teleaxis soudu, že 16. února vstoupil do likvidace (o čemž se lze přesvědčit i na internetovém obchodním rejstříku). Další poznámka soudce je vzhledem k výše uvedeným skutečnostem dosti pikantní: Podáním ze dne 4. března 2004 sdělil dlužník soudu, že jeho předpokládané příjmy z Mistrovství světa v ledním hokeji 2004 činí po odečtení nákladů cca 30 milionů korun. Kdo a za co je Teleaxisu vyplatí?

  • Našli jste v článku chybu?