Palubní deník
Hubněte s premiérem Vánoce a konec roku, tradičně spojované s nestřídmým jídlem a pitím, by podle informací Palubního deníku neměly v této podobě nic říkat premiérovi Petru Nečasovi.
Předseda vlády a ODS, do něhož se v průběhu roku obula některá média pro viditelné přibrání na váze, totiž drží dietu. Konkrétně dietu krabičkovou. A má i osobu, která na úsporný režim příjmu kalorií dohlíží: není jí nikdo jiný než Nečasův věrný stín a pravá ruka Jana Nagyová. Poradkyně a kolegyně z Úřadu vlády bdí nad kilogramy svého šéfa natolik, že se s ním vypravila v listopadu, po delší odmlce, na summit Evropské unie do Bruselu. Pochopitelně s patřičnou výbavou dietních krabiček. V prosinci, kdy se konala tamtéž další vrcholná schůzka unijních lídrů, už ale Nagyová chyběla, na rozdíl od pohublého Nečase. Snahu dostat se do kondice Palubní deník oceňuje, otázkou zůstává, jak se znovunabytá forma projeví a co to komu přinese. Zatím se pohnula škatulata na ministerstvu obrany.
Únik z tepla Společnost E. ON se zbavuje svého podílu v Teplárně Otrokovice. „Vyhodnotili jsme naši angažovanost v otrokovické teplárně jako málo přínosnou a rozhodli se z podniku majetkově vystoupit,“ sdělil zdroj z vedení E. ON Česká republika. Energetická firma svých sto procent akcií prodává brněnské společnosti Marritima Energy. Zmíněná firma byla do obchodního rejstříku zapsána v srpnu roku 2011. Má základní kapitál ve výši dvou milionů korun a v předmětu činnosti pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.
E. ON ovládl stoprocentní podíl v Teplárně Otrokovice v dubnu roku 2011, kdy od společnosti Czech Coal odkoupil zhruba 34 procent akcií. Dle informací týdeníku Euro hodlá společnost E. ON prodat podíly i v dalších tuzemských teplárnách, mimo jiné i jedenapadesát procent akcií v Teplárně Tábor. Vedení společnosti v současnosti podle informací Palubního deníku nevidí ekonomiku klasické energetiky zrovna v růžových barvách.
Teplárenské zdroje budou potřebovat rekonstrukci a její návratnost za současné úrovně cen je zcela nesmyslná a jakékoli investice se nevyplatí.
Tykačovy louče Z tohoto pohledu je velkou otázkou, kdo je vítězem již letitého sporu mezi společností ČEZ a Pavlem Tykačem a jeho Czech Coalem. Podle serveru Česká pozice došlo již před Vánoci k dohodě mezi oběma stranami o navýšení ceny uhlí z lomu Vršany postupně až na hranici dvou třetin úrovně tržní ceny černého uhlí, takže Počerady budou dál zásobovány mosteckým uhlím a zůstanou ve vlastnictví ČEZ.
Otázkou však je, kam se pohnou ceny černého uhlí na evropských trzích. Ve světě je bude srážet nástup břidlicového plynu a v Evropě zběsilá politika Bruselu s jeho emisními povolenkami.
Ty navíc, stejně jako v případě tepláren, odesílají návratnost již velmi aktuální rekonstrukce počeradské elektrárny do říše snů.
Prostě celé odvětví klasické energetiky je momentálně, pokud jde o investice, zcela neefektivní.
Naši drazí Brontosauři dosáhli pomalu svého. Buď bude svítit sluníčko a pak budeme svítit taky, nebo svítit nebude a pak budou svítit louče. Jak na nich bude vydělávat ČEZ a Tykač, není Palubnímu deníku známo.