Menu Zavřít

Krádež za bílého dne, rozčílil se Babiš kvůli lithiu. ČSSD se ohrazuje

6. 10. 2017
Autor: čtk

Slovní přestřelku mezi volebními lídry ANO a ČSSD dnes vyvolalo memorandum o porozumění o těžbě lithia na Cínovci, které v pondělí podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček s australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Předseda hnutí ANO Andrej Babiš to označil za krádež za bílého dne, podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka byl postup dán předchozími kroky ministra životního prostředí z ANO.

Podle Babiše má lithium, které se využívá při výrobě baterií, těžit státní podnik Diamo, ne soukromá firma. Česká republika se v memorandu zavazuje k ochraně investic, což může státu případně prohrát miliardovou arbitráž, uvedl. Šéf ANO kvůli memorandu ostře kritizuje ČSSD. „Je naprosto skandální, co ČSSD dva týdny před volbami předvádí. Vypadá to, že chtějí ještě rychle shrábnout peníze do stranické kasy, mají velké dluhy,“ uvedl.

Zaorálek označil Babišovo vyjádření za „typické politické blabla“ s odkazem na předvolební klipy, kde šéf ANO kritizuje blábolení politiků. Babiš si podle něj nezjistil fakta a ukazuje, že je typickým prototypem „politického plácala“. „Povolení k průzkumu vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010 a ministr (Richard) Brabec v roce 2017 povolení poměrně v tichosti prodloužil,“ řekl Zaorálek. Pokud Babiš hovoří o krádeži, podílel se tak na ní také Brabec, míní Zaorálek.


Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná

lithiové kaliště


Proti Babišovým tvrzením se ohradil také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Babiš lže a znovu podvádí voliče. Snaží se problém s lithiem hodit na ČSSD, přitom všechna povolení prodloužil ministr Brabec z ANO,“ napsal na twitteru.

Ministr Havlíček podle volebního lídra ČSSD při podpisu memoranda maximálně chránil zájmy Česka. „Tedy dohodnul se s australskými těžaři, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v Česku a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát,“ řekl Zaorálek. Podle čtvrtečního Havlíčkova vyjádření memorandum posiluje vliv státu na projekt těžby lithia na Cínovci a nijak nepředjímá kroky a výsledek případného povolení těžby.

Lithium v Česku
V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

Ke svolání mimořádné schůze Sněmovny je potřeba 40 podpisů poslanců, komunisté jich mají 33. Podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika bude žádost o svolání schůze o těžbě lithia k dispozici k podpisu do pondělního odpoledne. Pondělí je podle něho posledním možným dnem pro její doručení předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi (ČSSD).

Dokument podepsali i někteří poslanci sociální demokracie a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, uvedl Kováčik. ANO podle Babiše svolání schůze podpoří a bude se premiéra Sobotky i ministra Havlíčka ptát, jak je možné, že dokument byl podepsán bez veřejné i odborné diskuse a projednání ve Sněmovně a na vládě. Zaorálkovi případné projednání ve Sněmovně nevadí. Uvítá každé fórum, kde bude moci Babišova tvrzení vyvrátit, řekl.

MM25_AI

Brabec: Ministerstvo souhlas dát muselo
Ministr životního prostředí Richard Brabec uvedl, že povolení k průzkumu ložisek lithia v Česku muselo ministerstvo ze zákona soukromé firmě prodloužit.

„Prohlášení pana Zaorálka považuji za skandální. Jde jednom o to, jestli je špatně informován od pana kolegy Havlíčka, nebo to jen nepochopil,“ řekl ministr životního prostředí Brabec.

Licence k průzkumu byla udělena, a následně prodloužena české firmě Geomet, kterou vlastní australská společnost European Metals Holdings. MŽP se podle Brabce musí při prodlužování licencí striktně řídit geologickým zákonem. „Nemůžeme selektovat, které firmě souhlas k průzkumným pracím dáme, pokud firma všechno splní. Ať už je to firma česká, nebo zahraniční,“ doplnil.

Dále čtěte:

V těžbě lithia by se měl angažovat státní podnik, míní Zeman

Ministerstvo zveřejnilo obsah úmluvy týkající se těžby lithia

Těžba lithia v Krušných horách může zaměstnat přes tisíc lidí

Vu Nguyen Hong: Výroba lithia je velmi nákladná

Zaostřeno na lithium. Vláda schválila politiku pro nerostné suroviny

Těžba uhlí - ilustrační foto (Sokolovsko)


  • Našli jste v článku chybu?