Menu Zavřít

Král počítačových pirátů dopaden. Američanům dluží přes 24 miliard

22. 7. 2016
Autor: Profimedia.cz

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo dopadení zakladatele a provozovatele pirátské sítě Kickass Torrents Artema Vaulina. Třicetiletý Ukrajinec původem z Charkova byl na popud Američanů zadržen v Polsku. USA, jejichž občany stály Vaulinovy aktivity nejvíce, nyní čekají na jeho vydání.

Podle vyjádření amerických úřadů je Vaulin obviněn ze založení a provozu světově nejnavštěvovanější sítě umožňující sdílení nelegálního obsahu.

Prostřednictvím Kickass Torrents (KAT) měl vlastníkům autorských práv způsobit škodu přesahující částku jedné miliardy dolarů (v přepočtu téměř 24 a půl miliardy korun).

Aby se vyhnul stíhání, měl se Vaulin podle TheVerge.com údajně spoléhat na servery umístěné v nejrůznějších zemích světa. Ty pak operativně přemisťoval podle aktuální situace. Kromě porušování autorských práv žaloba amerických orgánů zahrnuje ještě zločinné spiknutí za účelem obohacení a praní špinavých peněz.

Facebook a Apple: osudový přešlap

Operace směřující k Vaulinovu odhalení se spustila loni v listopadu. Americkým vyšetřovatelům se tehdy podařilo šéfa pirátské sítě nalákat na nabídku falešné reklamy a jeden z jeho e-mailů spojit s penězi na kontě lotyšské banky.

Následovala odhalení sedmi základních domén sítě: kickasstorrents.com, kat.cr, kickass.to, kat.ph, kastatic.com, thekat.tv a kickass.cr. Jejich registraci se pak podařilo spojit s IP adresou v Chicagu.

Přečtěte si, jak technologie prospěly Rumunsku:

Boom technologií dělá z Rumunska ekonomického tygra

 Výhled na rumunské hlavní město Bukurešť ze střechy budovy parlamentu

Osudným se ale Vaulinovi podle serveru Endgadget.com stal paradoxně zcela legální nákup hudby na iTunes. Apple na žádost vyšetřovatelů e-mail v rámci služby Apple-ID odtajnil. Ukázalo se, že jde o tentýž e-mail, ze kterého probíhá administrace stránky KAT v rámci sociální sítě Facebook. Past, kterou na Vaulina Američané líčili, sklapla.

Služba Kickass Torrents vznikla v roce 2008 a v současnosti je největší stránkou pro vyhledávání sdíleného obsahu na světě. Podle odhadů navštíví stránky KAT každoročně více než 50 milionů lidí. Globálně se pak jedná o 68 nejnavštěvovanější stránku na internetu.

bitcoin školení listopad 24

Torrentové vyhledávače jako KAT či The Pirate Bay se v minulosti často odvolávaly na to, že nemohou odpovídat za chování jednotlivců. Odkazy na sdílený obsah do nich totiž dodávají sami uživatelé. Odpovědnost za porušování autorských práv by tak měla údajně ležet na nich.

Celosvětová torrentová síť představuje způsob, kterým mohou uživatelé jednoduše sdílet a zároveň stahovat nejrůznější data. Ve velkém přitahují softwarové piráty. Podle webu Huffington Post je více než polovina softwaru (57 procent) na celém světě držena ilegálně. Většina z nelegálního softwaru se nachází v rozvojových zemích.

Přečtěte si, proč nemají Arabové rádi Pokemon Go:

Fatva nad pokémony. Saudi zakázali „darwinistickou“ hru

 Pokémon GO - ilustrační foto (Autor: Eduardo Woo, Flickr.com; CC BY-SA 2.0)

  • Našli jste v článku chybu?