Menu Zavřít

Králem českého byznysu je Pavel Juříček

26. 2. 2007
Autor: Euro.cz

SEDMÝ ROČNÍK ANKET Y Z elity českého podnikání byl minulý týden vybrán nový vládce tuzemského byznysu. Je jím Pavel Juříček, šéf společnosti Brano Group. V prestižní anketě Podnikatel roku 2006 se blýskly také další známé i začínající osobnosti. Výkvět českého podnikání se sešel minulý týden v Praze na Žofíně.

SEDMÝ ROČNÍK ANKET Y Z elity českého podnikání byl minulý týden vybrán nový vládce tuzemského byznysu. Je jím Pavel Juříček, šéf společnosti Brano Group. V prestižní anketě Podnikatel roku 2006 se blýskly také další známé i začínající osobnosti.

Výkvět českého podnikání se sešel minulý týden v Praze na Žofíně. Z jeho středu, z více než sedmdesáti kandidátů, volila porota Podnikatele roku 2006. Novým králem českého byznysu vyhlásila Pavla Juříčka, šéfa společnosti Brano Group, která vyrábí automobilové komponenty.

„Mé štěstí bylo, že jsem byl ve správný čas na správném místě,“ komentoval jen skromně začátky své cesty k úspěchu Juříček. Generálním ředitelem firmy se stal v roce 1995, tehdy měla společnost obrat přibližně 420 milionů korun. Dnes jsou to čtyři miliardy a podnik zaměstnává 2400 lidí. Autodíly dodává většině významných světových výrobců.

Juříček také aktivně hájí zájmy podnikatelů. Angažuje se jako viceprezident Sdružení automobilového průmyslu, je členem představenstva Hospodářské komory a předsedou představenstva Krajské hospodářské komory Liberec.

K vítězství mu pogratuloval i premiér Mirek Topolánek. „Vážím si každého, kdo dokáže uživit sebe a ještě jednoho navíc,“ řekl předseda vlády na adresu podnikatelů. Juříčkovi popřál i loňský vítěz soutěže Radim Jančura. Ten byl členem letošní poroty a už sám okusil, že reklama, kterou získání titulu Podnikatel roku znamená, je obrovská. „Kdybych měl přínos získání ceny vyjádřit v penězích, jednalo by se určitě o miliony,“ míní Jančura.

V HLAVNÍ ROLI IT FIRMY

Porota vybrala i vítěze dalších kategorií. Stejně jako v předešlých ročnících se neztratily firmy z oblasti informačních technologií. Jim přímo určenou kategorii Technologický podnikatel roku vyhrál Jan Červinka ze společnosti Adastra.

Jeho firma dodává specializovaná softwarová řešení především finančním institucím, státní správě a telekomunikačním firmám. Vedle Česka působí rozsáhle také na kanadském trhu. Tam byla za rok 2006 zařazena do žebříčku 50 nejlépe řízených firem.

Firma působící v oblasti IT však bodovala i v kategorii Začínající podnikatel roku. Tu vyhrál teprve šestadvacetiletý spoluzakladatel společnosti Y-soft Václav Muchna. Jeho společnost je dodavatelem v podstatě jediného univerzálního softwaru na zúčtování kopírek a tisků. Mezi odběratele zmíněného softwaru patří giganti jako Konica Minolta, Xerox nebo Hewlett-Packard. „V mládí mi zkrachovalo už asi pět projektů. Toto byl poslední, který jsem zkusil. Pokud by nevyšel, skončil bych s podnikáním,“ přiznává Muchna. Jeho poslední podnikatelský pokus ale klapnul perfektně a z mladého vývojáře se proto nemusel stát řadový zaměstnanec. „Asi bych nedokázal pracovat pro čtyřicetiletého šéfa, který by si myslel, že ví všechno nejlépe,“ říká s úsměvem Muchna.

ZLATÁ SVATBA A TITUL NAVRCH

Kromě standardních kategorií se porota rozhodla udělit také zvláštní cenu podnikateli, jehož firma sice nepatří mezi největší, ale přesto je nutné ocenit jeho práci. Z tohoto ocenění se radoval Bořivoj Kasal. Po revoluci získal zpět pilu, která za první republiky patřila jeho otci, ale za komunismu byla znárodněna. Pila je tuzemským monopolním producentem stropních panelů, vyrábí i dřevěné dveře nebo okna. Kasal vede podnik dodnes se svou manželkou, s níž žije a pracuje již 50 let.

Působivé lidské pozadí má i vyhlášení vítěze nové kategorie Sociálně prospěšný podnikatel roku. Tím je Vojtěch Sedláček s pražskou Agenturou Pro Vás, která zaměstnává fyzicky a mentálně handicapované lidi. Ty umísťuje například jako šatnářky do Senátu nebo prodavače suvenýrů. K handicapovaným přistupuje firma jako k rovnoprávným občanům, dává šanci plně vyniknout jejich potenciálu.

I mezi finalisty soutěže, kteří nakonec na absolutní titul nedosáhli, jsou výjimečné osobnosti. Třeba Jindřich Procházka, který ještě v osmdesáti letech stále úspěšně vede firmu Sapeli. Ta je největším tuzemským výrobcem dýhovaných dveří a zárubní. Procházka se proto stal regionálním vítězem soutěže pro kraj Vysočina. Ve Středočeském kraji zvítězil majitel nakladatelství odborné literatury Grada Publishing Roman Sviták. Mezi finalisty patřili ještě František Kulovaný st. ze strojírenské firmy Baest, majitel strojírenské společnosti Kobit Jaroslav Nožička a Vlastimil Sedláček, ředitel firmy Seko Edm, která dodává díly turbín a letadel.

Cesta moravskoslezského regionálního vítěze Pavla Juříčka, který byl nakonec vybrán i za celorepublikového Podnikatele roku 2006, v Praze nekončí. Českou republiku bude reprezentovat i v celosvětovém finále v Monte Carlu.

KDO SOUTĚŽÍ Soutěže Podnikatel roku se mohou zúčastnit lidé, kteří aktivně působí ve vedení firmy a vlastní ji nejméně z dvaceti procent. Společnost musí existovat minimálně dva roky. Hlavními kritérii hodnocení jsou finanční výsledky, strategická orientace a globální dosah podniku. Velkou váhu má i podnikatelský duch nominovaného, jeho čestnost a poctivost i přístup k inovacím. Soutěž pravidelně pořádá na 40 zemí. Celosvětové finále se každoročně koná v Monte Carlu. Českými podnikateli roku se v předchozích ročnících stali například majitel dopravní firmy Student Agency Radim Jančura, šéf společnosti Anect Miroslav Řihák či majitel firmy Linet Zbyněk Frolík. VÍTĚZOVÉ KATEGORIÍ Podnikatel roku * Pavel Juříček, Brano Group Technologický podnikatel roku

MM25_AI

* Jan Červinka, Adastra Začínající podnikatel roku * Václav Muchna, Y-soft Sociálně prospěšný podnikatel roku**

* Vojtěch Sedláček, ProVás

  • Našli jste v článku chybu?