Pražská soudkyně Helena Králová, která čelila dvěma návrhům na odvolání, smí opět soudit. Nejvyšší správní soud (NSS) ji dnes zprostil žaloby kvůli jejímu postupu v kauze „trafik“ pro poslance ODS. Dnešním dnem se jí obnovuje mandát a může se vrátit do práce. Dosud byla dočasně zproštěná funkce. Z dřívějška má za jiné pochybení snížený plat na jeden rok o 15 procent. Kárný senát doufá, že obě kárná řízení ji ponaučí a přivedou k větší profesionalitě.
Dnes projednávaná kárná žaloba sepsaná vedením Městského soudu v Praze vyčítala Králové změnu názoru na zákonnost odposlechů v kauze trafik. Králová pochybení popírala, šlo podle ní o nedorozumění, což jako možnost připustil také kárný senát.
Nadřízení trvali na odvolání Králové z funkce. Místopředseda městského soudu Jan Kadlec při jednání uvedl, že Králová už na svou funkci nestačí. „Nehodnotíme to, jak paní doktorka rozhodla, nehodnotíme její právní názor. Podstatou kárné žaloby je to, že padlo rozhodnutí, které paní doktorka pak úplně otočila,“ uvedl Kadlec. Podle něj Králová později lhala o tom, jak rozhodla v soudní síni. Snažila se tak nejspíš zakrýt svou chybu a nepochopení situace v jednací síni, míní Kadlec.
Po jednání Kadlec řekl, že rozhodnutí kárného senátu respektuje. Senát ale podle něj připustil, že se vážné pochybení stát mohlo, ale nepodařilo se ho bez pochybností prokázat.
Při hlavním líčení v listopadu 2017 Králová dala podle zvukového záznamu zapravdu námitce obhajoby, že odposlechy v kauze jsou nezákonné, a tedy nepoužitelné jako důkazy. Přítomní to tehdy pochopili tak, že hovoří o všech odposleších, což vyvolalo okamžitou pozornost médií. Později ale prostřednictvím mluvčí soudu a při následujícím hlavním líčení upřesnila, že se nezákonnost podle jejího názoru týká jen konkrétní SMS zprávy.
Přečtěte rozhovor s nejvyšším státním zástupcem:
Pavel Zeman: Odvolat mě můžou ze dne na den
Z dnešního vyjádření Králové vyplynulo, že interpretaci svého výroku při hlavním líčení považuje za výsledek hlubokého nedorozumění. „Nebyla žádná změna názoru,“ uvedla Králová. Její obhájci spíše poukazovali na pochybení tiskové mluvčí a místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1. Obě ženy, na které se ihned obraceli novináři, prý v komunikaci s médii postoj Králové zkreslily. Králová sama tehdy s novináři nemluvila.
„Aktérky si nebyly schopny důkladně vysvětlit, co je za problém a na co se média ptají,“ připustil předseda kárného senátu Karel Šimka. Králová na otázky médií neodpovídala ani dnes, její obhájci rozhodnutí kárného senátu přivítali.
Na základě jiné kárné žaloby podané ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) kárný senát v březnu snížil Králové plat po dobu jednoho roku o 15 procent. Důvodem bylo pochybení v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Chybovala v přístupu ke svědecké výpovědi někdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), přiměřeně nereagovala na její rozpory s dalšími vyjádřeními bývalého předsedy vlády.
Králová působí u Obvodního soudu pro Prahu 1. Případ „trafik“, který vedl v roce 2013 k pádu Nečasova kabinetu, se týká údajného podplacení tří poslanců ODS slibem lukrativních funkcí výměnou za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček.
Dále čtěte: