Víte, kde se na Pyrenejském poloostrově jezdí vlevo? Kde se mluví anglicky a platí librami? Víte, na kterém jediném místě v Evropě žijí volně v přírodě opice? Napovíme, že tomuto malinkému britskému území v Andalusii se přezdívá The Rock. Pokud si myslíte, že je to Gibraltar, máte pravdu.
Foto: Profimedia.cz
Gibraltar je strategické místo, které bylo po staletí předmětem sporů mezi Španěly a Brity. Aby ne, vždyť tato skála, která má v nejvyšším bodě 425 metrů, umožňuje perfektní přehled o pohybu všech lodí v průlivu mezi Středozemním mořem a Atlantikem. Za jasného počasí je odtud bez problémů vidět masiv pohoří Atlas na africkém kontinentu, který je v nejužším místě vzdálen od Gibraltaru pouhých 14 kilometrů. A španělské město Ceuta je jen o sedm kilometrů dál. Říká se, že skála původně patřila k Atlasu, avšak odtrhl ji bájný silák Herkules, a tak zůstala osamocena v Evropě.
Z jeskyně je koncertní sál
Povinnou zastávkou při cestě na vrchol Gibraltaru je nejznámější z více než 140 místních jeskyní – jeskyně sv. Michala. Za války byl prostor připraven pro umístění vojenské nemocnice. Dnes slouží jako koncertní sál pro několik stovek posluchačů, protože oplývá báječnou akustikou. Vyskytují se však i zvěsti, že skrz jeskyni se dostanete až do Afriky.
Na horké půdě
K návštěvě láká turisty zejména zajímavá historie místa. Tohle malinké území bylo vždy horkou půdou, protože svým majitelům poskytovalo strategickou pozici. Právě proto se o ně vedlo tolik bojů. V roce 711 použili Gibraltar Maurové k průniku do Španělska. Kastilie získala území zpět až v roce 1462. Netrvalo dlouho a v roce 1704 je pod svoji nadvládu dostalo holandsko-anglické loďstvo. Španělé se pokusů získat Gibraltar zpět definitivně vzdali v roce 1783. Mezi oběma zeměmi to ale jiskří dodnes.
Do rezervace, jíž celá skála je, se dostanete mnoha způsoby, třeba autem nebo mikrobusem. Řidiči jsou většinou oficiální průvodci, kteří vás vezmou na místa, odkud je ten správný výhled. Jistě vám zastaví u památníku Pillars of Hercules, který symbolizuje již zmíněný Herkulův silácký skutek. Protože znají celou historii Gibraltaru, vyloží vám, že byl jedním ze sloupů, které pro Řeky a Římany v antice ohraničovaly známý svět.
Gibraltar Samosprávná britská kolonie má pouhých 6,5 kilometru čtverečního a něco přes 30 tisíc obyvatel. Ti jsou pestrou směsicí Španělů, Britů, Maurů, Malťanů a Židů. Jak se tam dostanete Možností, jak se dopravit na Gibraltar, je více. Letět tam je vzhledem k přistávací ploše, kterou přetíná obyčejná silnice vedoucí do centra britského území ze Španělska, ojedinělým zážitkem. Cena letenky z Prahy se pohybuje kolem 10 tisíc korun, z Vídně pak kolem 15 tisíc. Další možností je zkombinovat levný let do Barcelony, Valencie či portugalského Lisabonu a zbytek vzdálenosti překonat autobusem. Běžnější va- riantou však bývá návštěva Gibraltaru jako součást pobytu na jiném místě Pyrenejského poloostrova. Kde se můžete ubytovat Například Rock Hotel přímo na Gibraltaru nabízí dvoulůžkový pokoj za 110 liber na noc. Vzhledem ke vzdálenosti však není žádný problém ubytovat se na španělském území třeba v nedalekém městě La Línea nebo v Tarifě. Ceny se tam pohybují od 40 eur za noc a dvoulůžkový pokoj. Více informací najdete například na stránkách www.tripadvisor.com. Za návštěvu stojí i zdejší přístav. Můžete si tam prohlédnout doky na opravu lodí, které údajně patří k největším ve Středozemním moři. Zátoku lemují také lodě s obřími nádržemi na plyn, které vypadají jako buclaté bábovky. Kolonii hlídají Britům opice**
Z černého kontinentu přišla na Gibraltar patrně největší atrakce – makakové bezocasí, jejichž přítomnost na skále je spojována s britskou vládou nad místem. Dokud tu budou opice, bude údajně Gibraltar náležet Britům. A tak makakové patří mezi nejváženější obyvatele malinkého britského území na jihu Španělska.
Pořídit si na Gibraltaru fotografii s opicí, aniž byste cokoliv vypili, není žádný problém, jen buďte opatrní. Zvířata byste neměli krmit, i když budou žadonit a drze vám prohledávat kapsy či kabelky. Nelibost z neúspěchu mohou někdy projevovat podrážděním a není neobvyklé, že kousnou. Když ale máte štěstí, můžete si přivézt originální suvenýr v podobě fotografie s opicí na ramenou, na hlavě nebo jen tak v náručí.