Menu Zavřít

Kraslice

25. 5. 2020
Autor: Euro.cz

V Krušnohoru ročně uvaří osmnáct druhů piv Čím výše stoupáme, tím méně lidí potkáváme. A tady v Tisové, na úplném konci Kraslic, odkud už je jen kousek na Bublavu, se čistý vzduch míchá s teplým a nasládlým odérem mláta z minipivovaru Krušnohor. V budově bývalé prodejny potravin za zamlženými okny právě sládek Josef Zatloukal připravuje další várku.

„Když jsou na něco lidé zvyklí, musí ta změna být postupná,“ vysvětluje ze schůdků u měděné nádoby. V Kraslicích působí od konce září 2017 - předtím několik let sládkoval ve Velkém Meziříčí -, a proto si řadu zdejších receptur upravuje podle sebe. Mění například používané chmely. Je to náročná práce, značka Krušnohor je proslavená svou různorodou produkcí - ročně tu udělají osmnáct druhů piv. „Hodně si sem jezdí zákazníci z Německa, mají rádi speciály,“ popisuje Zatloukal.

Zdejší lahvové je k dostání v pivotékách po celé republice. Spolumajitel minipivovaru Vlastislav Kopecký upřesňuje, že prodej v láhvích je pro Krušnohor zásadní. V Kraslicích totiž člověk nenarazí ani na jednu hospodu, kde by se čepovalo místní pivo, konzervativnost místních výčepních i pijáků je dlouhotrvající. Proto pivovar postavil byznys na vývozu: „Táhnou nás velká města jako Praha či Karlovy Vary.“

Vyzkoušeli jsme několik speciálů, nejprve spodně kvašenou třináctku Vídeňský ležák. Pivo s 5,3 procenta alkoholu tmavě zlaté barvy voní sladem, je velmi plné s velmi dobrým řízem, nevýraznou hořkostí a výbornou pitelností.

Svrchně kvašený speciál Hijack IPA (6,5 procenta alkoholu) provází jemný citrusový odér, lehkost přetrvává i v chuti uzavřené ráznou, avšak nijak ukrutnou hořkostí. Plnost zdejší ipě dodává použitý britský slad. •

WT100

Pivovar Krušnohor Tisová 1792, Kraslice Sládek: Josef Zatloukal

  • Našli jste v článku chybu?