Kulturní tip
Přeje, či nepřeje naše doba melancholii a lyrickému přemítání?
Mezi vůbec nejúspěšnější výstavy patří v posledních letech expozice umění přelomu 19. a 20. století. Proč tomu tak je, by bylo možná otázkou pro psychology, rozhodně je však můžeme považovat za sázku na jistotu. Tak i putovní výstavu Krajinou duše Antonína Hudečka, kterou ve spolupráci s regionálními galeriemi připravilo České muzeum výtvarného umění. Po Praze se jí dočká i Brno a Pardubice.
Antonína Hudečka (1872-1941) vždy tak trochu zastiňovali jeho dva slavnější přátelé Antonín Slavíček a Jan Preisler. Zatímco Slavíček byl vyhraněným krajinářem a Preisler ryzím symbolistou, Hudeček se nalézal kdesi v prostoru mezi nimi. Soumračné krajiny plné smutku a melancholie jsou spíše než obrazem reálných přírodních scenérií symbolistní výpovědí o umělcově vnitřním světě.
Bylo by ovšem chybou vést rovnítko mezi atmosférou Hudečkových obrazů a stavem jeho duše. Umělec zdaleka nežil tak smutný život, jak by se z jeho maleb mohlo zdát. Z velké části šlo o stylizaci, o vystižení určité dobové nálady, jež nacházela ohlas u tehdejší uměnímilovné veřejnosti. Před první světovou válkou Hudeček s úspěchem vystavoval nejen v Praze, ale i ve Vídni, v Berlíně a zúčastnil se skupinových výstav v Mnichově, Londýně a Římě.
Po vzniku Československé republiky Hudeček dál naplno pracoval a aktivně se účastnil činnosti SVU Mánes. Jeho dílo se sice těšilo přízni kritiků i jisté úctě u následující generace malířů, jako byli Emil Filla nebo Josef Čapek, ale zdaleka už nevyzařovalo někdejší sílu a schopnost univerzální výpovědi. Umění už směřovalo k jiným cílům a doba nepřála melancholii ani lyrickému přemítání.
Nynější výstava sice není nikterak převratným počinem, ale občas je zřejmě potřeba trochu posmutnět, zahledět se do večerního šera a zamyslet se nad pomíjivostí dobových mód a lidského snažení. Obrazy Antonína Hudečka se k takovému krasosmutnění skvěle hodí.
Krajinou duše Antonína Hudečka
České muzeum výtvarných umění, Husova 19-21, Praha 1
do 20. dubna 2003, otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin
vstupné: 50 Kč, snížené 20 Kč