Krátké zprávy ze světa.
Ekonomiky 30 zemí vyspělého světa příští rok vzrostou o 1,9 procenta, růst však po letošním propadu o 3,5 procenta zůstane zřejmě nestabilní. Předpověděla to v pololetním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která tak zvýšila svůj odhad z červnové prognózy 0,7 procenta.
Japonská vláda by mohla schválit nová opatření na podporu domácí ekonomiky v hodnotě až 30 miliard dolarů (přes půl bilionu korun). Ekonomové však vyjádřili pochybnosti o tom, zda tato pomoc bude stačit k výraznějšímu zrychlení hospodářského růstu.
Evropská komise minulý týden schválila restrukturalizační plány finančních společností KBC, ING a Lloyds, které získaly státní pomoc. Plány zahrnují prodej některých aktivit.
Americká automobilka General Motors by mohla zrušit u své evropské divize zastupované německou automobilkou Opel až 10 tisíc pracovních míst, tedy pětinu celkového počtu. GM rozhodne o osudu továren své evropské divize v příštích dvou až třech týdnech.
Maďarsko výrazně pokročilo v ozdravování své ekonomiky z finanční krize a zbytek nouzových úvěrů od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu čerpat nebude. Oznámila to minulý týden Evropská komise.
Oživení americké ekonomiky komplikuje nedostatek peněz, řekl v New Yorku novinářům ekonom Ken Goldstein z výzkumné skupiny The Conference Board. Peníze podle něj nemají ani spotřebitelé, ani firmy, ani federální vláda či jednotlivé státy unie. Náprava americké ekonomiky proto bude podle něj „pomalá, obtížná a dlouhá“.