Menu Zavřít

Kraus se vrací. Jeho karanténa byla dlouhá, míní Sobotka

8. 4. 2017
Autor: Profimedia.cz

ČSSD dnes do svého širšího vedení zvolila i někdejšího poslance Michala Krause, který složil v roce 2006 mandát kvůli kauze kolem cesty do Ghany, kde byl u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Mezi desítku dnes zvolených jmen se dostali například předseda Senátu Milan Štěch či poslanec Richard Dolejš.

Někdejší šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Kraus ve Sněmovně skončil kvůli kauze své cesty do Ghany, kde byl v roce 2001 spolu s podnikatelem Františkem Rigem. Kraus byl podezřelý z praní špinavých peněz, pokusu o podvod a později i korupce. Policie nakonec případ odložila.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že Krause vybrali členové výboru v tajné volbě. „Bylo to v jejich rukou. Většina delegátů usoudila, že ta (Krausova) 'karanténa' byla dostatečně dlouhá,“ řekl. Doufá v to, že nově zvolené předsednictvo bude akceschopné.

Ani místopředseda ČSSD a volební manažer strany Jan Birke v osobě Krause problém nevidí. „To ještě neznamená, že se vrací do vrcholové politiky. Předsednictvo je orgán, který má 35 členů, pak je ústřední výkonný výbor, pak grémium, já bych to neviděl tak dramaticky,“ řekl.



Jak vidí Petr Holec šance ČSSD ve volbách? Přečtěte si komentáře:

Minulý týden ukázal, proč ČSSD prohraje volby

Sobotka sjednocuje ČSSD. Ve strachu z voleb


Předsednictvo ČSSD dnes doplnili také poslanci Jaroslav Foldyna, Robin Böhnisch a Jiří Petrů, někdejší senátoři Martin Tesařík a Alena Gajdůšková, Helena Kudelová, Hana Hozmanová. Birkemu se složení předsednictva líbí. „Je to úžasná parta, lidé, kterým mohu věřit a platí u nich podaná ruka,“ uvedl.

Předsednictvo ČSSD řídí činnost strany mezi zasedáními ústředního výboru. Kromě předsedy, místopředsedů či šéfů poslaneckého a senátního klubu jsou členy i zástupci krajů a desítka dalších členů, které dnes vybíral ústřední výbor.

MM25_AI

Nejdůležitější rolí předsednictva je podíl na sestavování kandidátních listin. Po volbách v roce 2013 to bylo právě předsednictvo ČSSD, které vyzvalo předsedu strany Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby odstoupil z vyjednávání o vládě.

Dále čtěte:

ČSSD skončila ve ztrátě 51 milionů, také kvůli výdajům na právníky

Sobotka: Koalice s komunisty by po volbách nebyla problém


  • Našli jste v článku chybu?