Menu Zavřít

Kreditky jen pro bohaté

8. 3. 2009
Autor: Euro.cz

Prioritou banky bude oblast drobného podnikání, říká člen představenstva LBBW Bank CZ

Německá banka Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) vstoupila na tuzemský trh loni na podzim, když koupila tehdejší Bawag Banku. Nyní má přes 30 tisíc klientů. Martin Kryl, člen představenstva LBBW Bank CZ, mluvil s týdeníkem Euro o finanční krizi a o plánech banky do budoucna.

EURO: Poměrně aktivně jste ještě donedávna otvírali nové pobočky, budete v tom pokračovat? KRYL: Slavnostní otevření několika poboček sice proběhlo letos, ale technicky jsme je všechny dokončili už před Vánocemi. Na fyzickou expanzi jsme se orientovali loni. To by letos mělo skončit. Chceme ale otevřít ještě několik míst, zřejmě v Praze.

EURO: Jak banku ovlivnila finanční krize? KRYL: Změnily se potřeby našich klientů a jejich chování.

EURO: Můžete být konkrétní? KRYL: Řada klientů si uvědomuje závažnost situace, která přichází, a začíná odkládat určitou spotřebu. Takže se jednoznačně zvyšuje objem vkladů.

EURO: O kolik vklady narostly? KRYL: Za loňský rok jsme zdvojnásobili objem depozit, ale samozřejmě tam je vliv i toho, že jsme začínali s poměrně nízkou základnou.

EURO: Změnila se v souvislosti s ekonomickou situací strategie banky? KRYL: Předchozí akcionář Bawag se orientoval primárně na masovou klientelu, klíčovým produktem byly spotřebitelské úvěry. LBBW má ale zájem o klientelu bonitnější, tedy o vzrůstající střední třídu.

EURO: Jak zpětně hodnotíte načasování vstupu LBBW na tuzemský trh? KRYL: Bylo to za pět minut dvanáct a šlo o správný krok. Aktuální stav trhu s bankami je takový, že se nic neprodává a opravdu silní investoři vyčkávají. Řada bank, jež byly na prodej, své nabídky stáhla a transakce se nerealizují.

EURO: Takže v současné situaci by z vašeho vstupu do Česka nejspíš sešlo? KRYL: Ano. Pokud se někomu nepodařilo najít strategického partnera v první polovině loňského roku, musel od toho ustoupit. Trh je nyní zamrzlý. Pokud se budou v blízké době takové transakce objevovat, spíš budou mít charakter „post-záchranných“ operací. Tam, kde jednotlivé vlády přebíraly kontrolu nad bankami, budou nyní hledat, jak se té konkrétní ozdravené banky zbavit. Žádná ze západoevropských vlád nemá dlouhodobě záměr hrát si na bankéře a držet kontrolní balíky akcií bank. Proces fúzí nebo akvizicí bude pokračovat, jen bude mít jiný charakter.

EURO: Jaké chystáte letos novinky? KRYL: Plánujeme zavést nové produkty pro klienty, kteří chtějí dlouhodobě spořit. Zajímá nás také oblast small businessu. Připravit kvalitní služby pro tento segment je náš klíčový projekt pro první polovinu letošního roku. Pro malé firmy připravujeme balíčky s úvěry i klasickými instrumenty platebního styku.

bitcoin_skoleni

EURO: Jak se díváte na budoucnost kreditních karet? KRYL: Považuji je za trochu „zrádný“ finanční produkt ve smyslu zodpovědného chování. Kreditní karta poslouží dobře jen klientům, kteří si ji mohou dovolit, tedy těm bonitnějším, bohatším. Rodinám, jež kreditní rámec zoufale potřebují ke splácení jiných dluhů, ale z úvěrové pasti nepomůže. Právě ti tvoří v Česku velkou část aktivních uživatelů kreditek, což je špatně. Pro klienta jde o poměrně drahý nástroj financování spotřeby. A pro banku zase může kromě zajímavých zisků vygenerovat ne zrovna malou ztrátu v době krize. Ne nadarmo řada amerických ekonomů varuje, že po hypotékách mohou být zdrojem příštích problémů právě kreditní karty.

EURO: Je v Česku prostor pro růst počtu těchto karet? KRYL: Jsem v tomto směru poměrně skeptický. Navíc banky budou opatrnější při poskytovaní nezajištěných úvěrů, takže řada klientů už by na tyto produkty nemusela dosáhnout.

  • Našli jste v článku chybu?