Ve startupové komunitě se o prodeji Kiwi hovoří už dlouho, jasněji je až nyní.
Je dost pravděpodobné, že koncem letošního roku přibude v Česku několik miliardářů. A to zásluhou nejúspěšnější firmy, jaká se v posledních letech v Česku zrodila. Bude se nejspíše prodávat vyhledávač letenek Kiwi.com, startup s tržbami, které by se letos mohly přiblížit k půldruhé miliardě eur. Ve startupové komunitě se o prodeji tohoto klenotu hovoří už dlouho, nicméně až nyní projevují akcionáři opatrný optimismus. A to přestože podle některých zdrojů před pár týdny odešel s prázdnou investor, který byl ochoten přistoupit na požadovanou valuaci kolem čtyř set milionů eur. Již loni se pak podle některých zdrojů o firmu intenzivně zajímal významný private equity fond ze Silicon Valley.
Situace se nyní změnila v tom, že akcionáři, jejichž vztahy jsou už delší čas silně napjaté, uzavřeli dohodu o nějaké podobě společného postupu a o křehkém konsenzu akcionářů hovoří v rozhovoru s týdeníkem Euro i odcházející výkonná ředitelka firmy Lucie Brešová. A dohoda zřejmě drží, přestože zakladatel společnosti a její šéf Oliver Dlouhý den poté, co týdeník Euro hovořil s Brešovou, uvedl pro Hospodářské noviny, že společný prodej odmítá. Dá se tedy očekávat, že významná majorita akcionářů svou investici zhodnotí a její šéf Oliver Dlouhý zůstane. Je realitou, že hodnota firmy stále roste a za firmu by nyní bylo zřejmě možné získat o dost vyšší částku než zmíněných čtyři sta milionů eur. Každopádně jasno by mělo být do podzimu.
Kiwi opouští šéfka. Mise je splněna, říká Lucie Brešová
Společnost založil pod jménem Skypicker.com v roce 2012 Oliver Dlouhý společně s Josefem Képesim a na rozjezd do firmy investoval několik stovek tisíc internetový investor Jiří Hlavenka. Dnes má Dlouhý podíl 24,5 procenta, Képesi 13,4 a Hlavenka 20,2. V roce 2013 získal Skypicker první větší peníze od Jana Veverky, který prostřednictví své investiční firmy zaplatil deset milionů za akciový podíl, který dnes činí 21,6 procenta. Veverka investoval peníze své a svého mnohaletého kamaráda Aleše Zázvorky, vlastníka baterkářské společnosti IBG. V souvislosti s jeho společností Touzimsky Kapital bývá často zmiňován Martin Roman. Ten se však na původní investici nepodílel a své akcie získal až poté, co z firmy Touzimsky Kapital odešel do Microsoftu Juraj Rakovský, který u Veverky investici řídil a měl nárok na část akcií v rámci manažerské motivace. Roman by měl dnes držet zhruba tři a půl procenta akcií z Veverkova podílu.
Až poté vstoupil do Skypickeru známý investor Ondřej Tomek a dnes drží deset procent akcií. Jako poslední akcionář se objevila společnost Sugilit Invest podnikatele Jaroslava Kokoluse. Ten získal 8,5 procenta v transakci s Dlouhým a Hlavenkou. Po 0,9 procenta pak drží zmíněná Lucie Brešová a klíčový programátor Luboš Charčenko. Oba však mají nárok na to, aby se v případě prodeje jejich podíl dvojnásobil na úkor podílu zakladatele Olivera Dlouhého.
Návštěva v Kiwi.com: Podívejte se, odkud prodává letenky miliardář Oliver Dlouhý
O Kiwi dále čtěte: