NP Šumava chtěl získat pozemky, protože podle něj je původní vlastníci měli nejprve nabídnout státu. Nestalo se tak a místo prodali Kreuzigerovi za 8,8 milionu korun. Park proto chtěl věc řešit soudně, ale nyní neuspěl ani s dovoláním k NS. „Odvolací soud se ztotožnil se skutkovými a právními závěry soudu prvního stupně a dodal, že pozemky jsou na území zaniklé obce Zhůří,“ stojí v rozhodnutí NS, na nějž upozornila Česká televize. Všechny pozemky jsou podle soudu ve třetí zóně národního parku, která není určena k tomu, aby tam nemohly být například rekreační aktivity.
„Rozhodnutí Nejvyššího soudu Správa NP Šumava respektuje. To však nic nemění na tom, že pozemky mají vysokou přírodní hodnotu a že Správa bude s vlastníkem dál hledat řešení, které povede k tomu, aby na pozemcích nevznikly žádné stavby. Možný je výkup či směna,“ řekl mluvčí parku Jan Dvořák.
Kreuziger chce v místech zaniklé obce Zhůří vybudovat ekofarmu se zázemím. Jeho záměr však v minulém týdnu nepodpořil odbor životního prostředí plzeňského krajského úřadu, který posuzoval možný vliv zamýšlených staveb na životní prostředí (EIA). Podle něj by projekt trvale i dočasně poškodil přírodní biotopy a negativně ovlivnil přírodní funkce krajiny a krajinný ráz.
Proti záměru zastavět louky u Zhůří na Klatovsku jsou někteří přírodovědci a ekologové. Podle nich jsou opuštěné náhorní lučiny velmi cenné a stavby by zasáhly a poškodily stanoviště chráněné soustavou Natura 2000 a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů.