Menu Zavřít

KRIMINALITA A MANAŽEŘI

15. 1. 2002
Autor: Euro.cz

Podvodné jednání zneklidňuje poradenské firmy

Pětina českých firem byla v posledních letech podceněna hospodářskou kriminalitou, ale vedení společností zřejmě její rizika nedoceňují. Tato skutečnost vyplývající z Průzkumu hospodářské kriminality 2001, který společnost PricewaterhouseCoopers provedla v patnácti zemích Evropy včetně České republiky, jak se zdá, více zneklidňuje poradenské společnosti. „Optimismus České republiky a vůbec celé střední Evropy ve vztahu k vývoji podvodné činnosti nám dělá největší starosti v tomto regionu,“ říká Roger Stanley, ředitel oddělení Forenzních služeb pro střední a východní Evropu společnosti PricewaterhouseCoopers. Naráží tím na zjištění, že 45 procent českých firem je přesvědčeno o tom, že riziko hospodářské kriminality se bude v příštích letech snižovat. V západní Evropě to je přitom jen 21 procent organizací. „Naše zkušenost ukazuje, že v důsledku změn obchodních praktik a zavádění systémů řízení rizik podvodného jednání - k čemuž v České republice rozhodně musí dojít - dochází ve skutečnosti k nárůstu množství zjištěných případů ekonomické kriminality.“
Stanley si myslí, že aktivnější přístup managementu českých společností by přispěl k lepšímu zvládání rizik. Ze zmíněného průzkumu například vyplynulo, že nejčastějším druhem podvodného jednání v České republice je zpronevěra (rozkrádání majetku společnosti, včetně peněžních aktiv, jejím zaměstnancem), následovaná porušením důvěry (zpronevěra majetku nebo zkreslování účetních výkazů organizace jejím vedením). Přitom však 82 procent českých firem v průzkumu uvedlo, že odhalování podvodné činnosti je povinností vedení společnosti, a nikoliv externích auditorů.
Další zneklidňující čísla: Pouhá čtvrtina českých společností poskytuje svému vedení speciální školení pro odhalování hospodářské kriminality. Drtivá většina domácích firem sice důvěřuje svým systémům řízení rizik, ale při skutečném odhalení podvodu byly tyto systémy aplikovány pouze ve 27 procentech případů. Rozpor mezi fakty a jednáním managementů je evidentní.
Pro období příštích pěti let se české společnosti nejvíce obávají rizika zpronevěry (31 procent) a korupce (29 procent). Za zvlášť významnou hrozbu budoucnosti je považována počítačová kriminalita - jen 5 procent českých společností se domnívá, že tato forma je dominantním rizikem dneška, nicméně pětkrát více organizací je přesvědčeno, že bude stěžejním rizikem budoucnosti.

  • Našli jste v článku chybu?