Menu Zavřít

Křišťálové štěstí na Designbloku. Sklárna Moser představuje návštěvníkům mistrovskou rytinu a umožňuje jim navrhnout vlastní umělecké dílo

7. 10. 2021
Autor: Moser
  • Sklárna Moser vystavuje na Designbloku sběratelskou vázu s uměleckou rytinou Vlastimila Selingera spolu s variantami objektů, které si mohou návštěvníci navrhnout podle sebe a objednat na zakázku

  • Exponáty jsou k vidění v Uměleckoprůmyslovém museu na Starém městě

  • Letošní Designblok má jednotné téma „štěstí“ a jeho hlavní výstavě dominuje workshop, kde si zájemci sestaví vlastní lampu


Co je štěstí? Může to být něco, co člověk sám vytvoří, nebo co mu někdo daruje. Je to také téma letošního Designbloku, který obsadil netradiční prostor bývalého kláštera svatého Gabriela. Od středy zde vystavuje více než dvě stě českých i zahraničních designérů a na pódiích se střídají přednášející.

Mezi hosty festivalu nechybí karlovarská sklárna Moser, pro kterou je nepochybně štěstím skutečnost, že dokázala udržet ryteckou tradici bez přestávek už 164 let, a to na úrovni umožňující vytvořit vázu s mistrným portrétem Lunie Czechowské. Na Designbloku sklárna vystavuje i další artefakty s rytinami, a to vázy Diva a nápojové sklo. Všechny výstavní kusy Moser mají své místo v Uměleckoprůmyslovém museu. Ukázky tvorby karlovarských sklářů najdeme na Designbloku v sekcích Masters a Rodinné stříbro, což naznačuje, že slavná sklárna se řadí mezi ryze české podniky, vynikající především dlouhou tradicí a pečlivým řemeslným zpracováním.

Rumunská královská rodina je naším stálým zákazníkem, říká ředitel sklárny Moser
Přečtěte si také:

Rumunská královská rodina je naším stálým zákazníkem, říká ředitel sklárny Moser

V sekci Masters prezentuje sklárna vázu Alethea, do níž Vlastimil Selinger vyryl portrét na motivy slavného obrazu Amedea Modiglianiho. Vtištění Luniiny tváře do bezolovnatého křišťálového skla představuje mravenčí práci. Selinger je Moseru věrný bezmála čtyřicet let a má všechny vlastnosti, které výborný rytec potřebuje – umělecké cítění, smysl pro detail, pevnou ruku a především neúnavnou trpělivost. Díky tomu dokáže ve skle přesně vystihnout prázdný pohled a protáhlou šíji dámy z expresionistického obrazu. „Precizní ztvárnění řadí tento artefakt mezi vrcholná sběratelská díla,“ říká Martina Jirásková, marketingová ředitelka společnosti MOSER, a.s.

Umění na zakázku

V sousední samostatné expozici vystavuje Moser další díla zdobená rytinami. Kolekce váz Diva upoutá jednoduchým tvarem s různými variantami barev a velikostí. Tyto objekty doplňují rytiny sakur, ryb a peří. Vedle hotových děl návštěvník uvidí znázornění postupu tvorby jemné rytiny. Výsledek tvrdé práce lze spatřit ještě jednou v podobě křišťálových sklenic zdobených motivy od českých umělců. 

Vzhled váz Diva či nápojových sklenic si návštěvníci Designbloku mohou zkusit upravit dle svého vkusu pomocí nového interaktivního konfigurátoru MyMoser. Online konfigurátor, který sklárna Moser nedávno spustila, nabízí možnost objednat si sklo například s motivy českých výtvarníků, doplněné o oroplastiku nebo monogram. V nabídce jsou snové motivy Petra Síse -  siluety koček a ptáků nebo motivy od ilustrátorky Marie Makeevy. Pro milovníky tradic a klasiky zahrnuje Moser do nabídky rytin i dosud nepoužité skici zakladatele firmy Ludwiga Mosera. Tvořit lze na nápojových setech i na tradiční váze Diva za použití všech drahokamových barev Moseru. Svou kreativitu zákazníci mohou  spojit také s prací Jiřího Šuhájka a vytvořit si vázu Spheres podle svých představ.

Portrét Lunie Czechowské vyryl na vázu Vlastimil Selinger podle obrazu Amedea Modiglianiho. Foto: Moser

Svůj návrh zákazník předem uvidí na monitoru, aby ho mohl upravit k dokonalosti. MyMoser se bude postupně rozšiřovat o další produkty, dekory a nové možnosti konfigurace. Již nyní  však nabízí spoustu způsobů, jak si personalizovat svůj křišťál, aby byl jediným na světě.

Do it yourself

Expozice sklárny Moser zůstává přístupná po celou dobu trvání Designbloku, tedy od 6. do 10. října, a nachází se v budově Uměleckoprůmyslového musea na Starém městě. Kdo si ji chce prohlédnout, musí se však přizpůsobit hygienickým opatřením, platným pro celý Designblok. K nim patří, kromě povinného prokázání bezinfekčnosti, hlídání kapacit vnitřních prostor. Aby se zamezilo shromažďování lidí uvnitř, kupují se vstupenky na přesně určený čas a jejich platnost je omezena na dopoledne či odpoledne.

Kromě Moseru patří mezi hlavní taháky akce například šaty módní návrhářky Liběny Rochové. Na výstavě oblečení z několika svých kolekcí spolupracovala se svou dcerou Magdalenou, která se živí jako architektka. Na zahradě kláštera se pak nachází hlavní výstava celého festivalu, takzvaná designérie, o niž se letos postarali Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Pojmenovali ji Do it yourself, protože její dominantu bude tvořit workshop, kde si lidé pod pohyblivým lustrem budou moci stvořit vlastní lampu.

MM25_AI

Covidová krize je zažehnána. Moser přivezl na KVIFF Křišťálové glóby a opět spouští druhou pec
Přečtěte si také:

Covidová krize je zažehnána. Moser přivezl na KVIFF Křišťálové glóby a opět spouští druhou pec

Dále budou na festivalu vystavovat svou tvorbu například minimalistická módní návrhářka Daniela Pešková, šperkařka Maria Kobelová, sklář David Valner nebo autorka designového porcelánu Veronika Velčovská Jiroušková. Její úsměvné mísy se nedají přehlédnout, protože přímo v jejich středu stojí nastrojené rokokové hraběnky – které budou při používání mísy stát po pás v polévce. Akce se zúčastní i finalista soutěže Czech Grand Design, šperkař Ondřej Stára. Z tvůrců praktičtějšího designu se představí třeba autoři ergonomických kancelářských židlí LD Seating nebo bílovická značka lyží Egoé a okna firmy Jánošík.

  • Našli jste v článku chybu?