Rada pro životní prostředí v Horním Rakousku Rudi Anschober ze strany Zelených kritizuje přístup české vlády k jádru. Na jednu stranu česká vláda přiznává, že je jádro neekonomické, na druhou stranu jej podporuje, tvrdí zelený politik.
Anschober reaguje na to, že české ministerstvo průmyslu ukončilo jednání s možnými zájemci o výstavbu nového jaderného bloku. Uvažuje se o rozšíření elektrárny v Dukovanech i v Temelínu. Přičemž podle ministra průmyslu Jana Mládka má prioritu rozšíření Dukovan.
„Čeští politici se snaží o kvadraturu kruhu. Chtějí novou atomovou elektrárnu, ukončit dotování jádra a sami přiznávají, že jaderná energie je neekonomická,“ citoval jeho slova server nachrichten.at.
Kouzelnický trik
Jako kouzelnický trik komentoval Anschober uvažované rozdělení společnosti ČEZ, kdy by se z firmy vyčlenily jaderné aktivity, jež by financoval stát.
Rozdělení firmy připustil ředitel ČEZ Daniel Beneš po vzoru německých firem RWE a E.ON. Česká vláda se zatím neshodla na tom, jak financovat výstavbu nových jaderných bloků. Podle ministra financí Andreje Babiše by to měl být samotný ČEZ.
Kdo bude rozhodovat o českém jádru?
Seznamte se: 3 klíčoví experti, kteří Česku vyberou jaderné reaktory
Anschober navíc oznámil, že bude usilovat u Evropské unie o to, aby bylo zakázáno dotovat jadernou energetiku a byly dodržovány bezpečnostní závazky. Pokud se to nepodaří, bude i nadále českou politiku ovládat atomová lobby. Rakousko přitom až pětinu své energetické spotřeby pokrývá dovozem, mimo jiné i z Česka.
Sobotkova vláda v dubnu 2014 odmítla poskytnout státní garance na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.
Více o jaderné energetice. Čtěte: