Menu Zavřít

Krize je pro imigraci ideální doba

17. 3. 2009
Autor: Euro.cz

Markem Weinerem

Země Severní Ameriky a západní Evropy v posledních osmi letech kvůli obavám z terorismu chránily své hranice přísněji než dříve. Přestěhování do těchto států tak dnes vyžaduje znalost složitých vízových a přistěhovaleckých předpisů. „Očekáváme, že vláda prezidenta Obamy přinese uvolnění atmosféry,“ říká expert na imigrační a mezinárodní právo advokát Mark Weiner z floridské kanceláře Katz Barron Squitero Faust, která v Česku spolupracuje s firmou Daniel Mališ & Partners.

EURO: Jak se změnilo imigrační právo po 11. září 2001? WEINER: V posledních letech došlo ke dvěma zásadním okolnostem, jež tvář americké imigrační politiky zásadně změnily. První bylo samozřejmě 11. září. USA se po něm pochopitelně rozhodly chránit své hranice a obyvatelstvo mnohem silněji než dříve a uzavřít všechny díry v systému přistěhovalecké politiky. Druhým faktorem bylo, že administrativa prezidenta Bushe dovedla tento strach do extrému, až k určité paranoii, takže opatření federálních úřadů byla velice přísná. Už za krátkou dobu od nástupu prezidenta Obamy je vidět rozdíl. Nezměnily se sice primárně předpisy, ale spíše přístup úřadů, který začal být přátelštější a trochu uvolněnější.

EURO: Očekáváte, že Obamova administrativa vízové předpisy hodně změní? WEINER: Ano, ale bude to trvat dlouho. Osm let uzavírání se světu nezměníte hned. To je práce přinejmenším na rok nebo dva. Ministryní zahraničí je teď Hillary Clintonová a uvidíme, jak bude spolupracovat s jednotlivými americkými ambasádami. Ty jsou doma vnímány jako součást domácí politiky, protože slouží USA a jejím občanům, ale přitom v jednotlivých zemích vystupují v rámci americké zahraniční politiky. Tento rozpor musí být odstraněn.

EURO: Jak se liší americký imigrační systém od pravidel v EU? WEINER: Samozřejmě jednotlivé evropské státy mají své odlišnosti, ale celkově byla přistěhovalecká politika v Evropě v posledních letech výrazně ovlivňována Bushovou administrativou. EU je evidentně na imigranty drsnější než před pár lety.

MM25_AI

EURO: Čekáte, že finanční krize povede k dalšímu zpřísňování podmínek pro imigranty? WEINER: Rozumný člověk vnímá imigraci v době krize jako pozitivní věc, která přináší státům nové možnosti. Lidé s omezeným rozhledem se bojí, že imigranti seberou místním práci, protože přijímají menší platy. Jenže jak ukazují statistiky, přistěhovalci většinou požadují stejné mzdy jako místní. Druhým pozitivním ekonomickým faktorem imigrace jsou zahraniční investice. Pokud chcete začít podnikat v cizině, je pro vás lepší, když získáte snadno vízum. Vezměte si jen příležitosti, jež jsou teď v USA. Domy, které se před pár lety prodávaly za miliony dolarů, dnes stojí zlomek. Společnostem chybí kapitál na investování. Pro schopné lidi je to ideální doba někam vyjet.

EURO: Takže si myslíte, že počet přistěhovalců do USA bude stoupat? WEINER: Imigrace v současnosti stále klesá, protože se nikomu nechce jednat s přistěhovaleckými úřady. Nikdo nechce být obtěžován výslechy na velvyslanectvích a šikanou na letištích. Proto lidé, kteří se chtějí vystěhovat, volí jiné země. Stěhují se do Evropy, jedou dělat byznys do Indie nebo do Číny. A nikdo se jim nemůže divit. Proto tvrdím, že pokud má Amerika profitovat ze schopných a aktivních lidí, musí otevřít svou náruč přistěhovalcům víc, než jak to dělá teď. Pokles imigrace není způsobený nedostatkem práce, protože v USA si práci i v těžkých dobách najde každý. Je to dané strachem. Přistěhovalci ze zemí jako Mexiko vidí, že jejich bratrance, kteří v USA nelegálně pracovali, dávala vláda zavírat do vězení a azylových center, v nichž byly tak špatné podmínky, že proti nim protestovala i Amnesty International. Tohle se musí změnit.

  • Našli jste v článku chybu?